Biokrby - výběr

Plápolající oheň v krbu navozoval vždy dojem pohody, klidu, tepla a útulnosti. Ne každý si však klasický krb může dovolit. Často to nedovoluje nosnost stropů a také chybějící komín. Dnes však můžeme klasický krb nahradit bio krbem.

Co je bio krb?

Bio krb je ekologický krb, který nezatěžuje životní prostředí a nezvětšuje vaši ekologickou stopu. Tak zní správná definice. Ta toho však moc neříká, snad jen to, že jde opravdu o ekologické topidlo.

Bio krby, ekologické krbové vložky nebo také krby bez komínů, které spalují speciální biolíh a které hoří krásným přirozeně vypadajícím žlutým ohněm, jsou novodobou náhražkou klasických krbů. Tyto krby lze instalovat i do malých prostor, již zásluhou jejich provedení. Vyrábějí se v mnoha typech a tak jsou vhodným derním doplňkem nejen do domů, ale i do panelových bytů, kanceláří, restaurací, hotelů, prodejních prostor nebo jiných reprezentativních místností.

Bio krby - online obchod

Bio krby jsou nabízeny spíše na internetu v on-line obchodech než v kamenných prodejnách. Je to zřejmě tím, že jde opravdu o novinku a v on-line prodejnách lze krásně předvést různé varianty bio krbů, možnosti jejich umístění a také zde většinou najdeme důkladný popis funkce a provozu bio krbů. Stránky prodejen mívají většinou fotogalerii, kde si lze prohlédnout fotografie již umístěných krbů, novinky a také postup jak bio krb nainstalovat do místnosti. Často jsou zde i rady, které vám usnadní nejen rozhodnutí o koupi bio krbu, ale pomohou vám později s jeho provozem. Bio krby nemusí mít nutně jen moderní design, ale mohou mít i například rustikální tvar.

Kamna a krby VERMONT CASTINGS

Kamna a krby této americké firmy jsou to nejkvalitnější co můžete na trhu nalézt. Mají buď nekatalytický nebo katalytický systém spalování, kdy každý z nich má svoje klady, které oceníte při každodenním užívání. Než si kamna či krb této firmy objednáte, kontaktujte autorizovaného prodejce a nechte si kamna předvést. Navíc Vám určitě ochotně a rádi pomůžou s výběrem a poskytnou odborné informace a rady, který krb bude ideální právě pro Vás.

Tyto kamna mají vysokou výhřevnost a dokonalý systém dopalování, tudíž využívají veškerou možnou energii k výrobě většího množství tepla bez zvýšení spotřeby. Dřevo do kamen navíc přidáváte ze shora, tudíž můžete zapomenout na jiskry a vypadávající popel, což je nejkomfortnější systém přikládání. Kromě tohoto můžete také zapomenout na lopatku na popel, jelikož vestavěný rošt a popelník u většiny modelů minimalizuje vznik nečistot spojených s odstraňováním popela.

Krby KFDesign

Krby od firmy KFDesign jsou pro změnu to nejstylovější co můžete svému interiéru nabídnout, avšak stále za podmínek vysoké kvality. Surový beton, kámen, dřevo, keramika, sádra, sklo a ocel, to jsou materiály, v jejichž společnosti a téměř asketické úpravě vypadá oheň nejlépe a přesto jsou stále funkční a bezpečné. Navíc na krby od této značky nepotřebujete byt či dům obrovských rozměrů, mají řešení i pro menší interiéry, avšak kdy krb svou originalitou stále vyniká. Ve větších prostorách pak můžete využít originální krby, které firma nabízí, jako například prosklený krb, kde je možno oheň sledovat z obou stran, což vytváří efekt "ohnivé stěny", přidává ohni na hloubce a připraví Vám nezapomenutelný zážitek.

Z jakého materiálu se bio krby vyrábějí?

Většinou jde o vysoce kvalitní materiál jako je tvrzené sklo, kámen, ocel a některé druhy dřeva. Všechny tyto materiály se mezi sebou kombinují, ať již v moderním designu nebo v klasickém provedení. Žádný z bio krbů nepotřebuje komín, lze ho tedy umístit kamkoliv. Dokonce mohou tyto krby být umístěny jak v interiéru, tak v exteriéru.

Kolik tepla vydává bio krb?

Bio krbem místnost nelze plně vytopit. Jde zejména o dekorativní a estetický prvek místnosti, který pokud v něm hoří, navozuje velmi příjemný uklidňující, hřejivý pocit. Vzhledem k tomu, že za jednu hodinu hoření vytvoří cca 7,1 kWh tepla, můžeme ho považovat pouze za doplněk ke stávajícímu topení.

Jak bio krb funguje?

V bio krbu se k hoření používá bio líh, který se vyrábí pouze z přírodních rostlinných materiálů jako je kukuřice, melasa nebo třeba brambory. Jde o čistě přírodní produkt, který je speciálně vyráběn pro krby, je opakovatelně čištěn a filtrován a je nepoužitelný pro jiné spotřební použití. Bio líh hoří v boxech, které jsou uvnitř krbového tělesa. Poněvadž nekouří ani nevytváří zplodiny, nepotřebuje krb žádný komín. Jedinou údržbou je umytí boxů, které vyhořely pod tekoucí vodou. Pak se znovu naplní a mohou se opět zapálit. Pokud si vybereme větší typ bio krbu, je vhodnější zvolit typ krbu s hořákem s plynulým otevíráním, kde lze regulovat hoření. Je to vhodné i přesto, že bio krb vydává jen minimální teplo.

Spotřeba bio lihu v ekologickém krbu se pohybuje okolo 1 litru na cca 2 - 3 hodiny, záleží ovšem na výkonu krbu.

Je spalování bio lihu škodlivé?

Hoření bio lihu není vůbec škodlivé. Není se tedy třeba obávat o zdraví lidí ani zvířecích miláčků pobývajících v místnosti. Při hoření nevznikají totiž žádné nebezpečné výpary ani látky, ale pouze se uvolňuje vodní pára a oxid uhličitý.Obě tyto látky vydechuje i člověk. Přesto se doporučuje časté větrání, stejně jako při vaření v kuchyni. V místnosti, kde je bio krb umístěn se doporučuje také pěstování živých květin, které dokáží čistit vzduch.

Přednosti bio krbů

Přednosti bio krbů jsou:

 • Při instalaci nejsou zapotřebí stavební úpravy
 • Provoz s minimální obsluhou
 • Čistota při hoření, žádný prach a popel
 • V jarním a podzimním období lze velmi dobře zavlažit místnost

Zápory bio krbů

Zápory bio krbů jsou:

 • Nízký tepelný výkon
 • Nemožnost použít bio krb jako jediného zdroje tepla, vždy je nutná kombinace s jinými tepelnými zdroji
 • Speciální palivo pro provoz
 • Vyšší pořizovací cena

Klasický krb nebo bio krb

Klasický krb lze využít i jako jediný zdroj tepla, záleží samozřejmě i na provedení krbu. Teplo vydávané z klasického krbu krásně hřeje, při hoření je slyšet příjemný praskot dřeva.

Určitě nevýhodou oproti bio krbu, je nutnost většího úklidu, zvláště při čištění krbu. Také při pořízení klasického krbu jsou nutné určité stavební úpravy, jejichž cena není zanedbatelná. Navíc klasický krb musíme nechat dvakrát za rok zkontrolovat kominíkem. Tato povinnost vyplývá ze zákona.

Bio krb má oproti klasickému krbu naprosto čistý provoz, žádný popel ani prach v místnosti. Lze ho namontovat bez jakýchkoliv stavebních úprav, dokonce ho lze i postavit na stolek. Není potřeba žádných kontrol ani větší údržby. Bio krby jsou téměř bezúdržbové.

Jejich nevýhodou oproti klasickému krbu je nízká tepelná pohoda. Bez klasického topení se bio krb neobejde. Jde opravdu více méně o moderní doplněk interiéru nebo exteriéru.

Jaké bio krby najdeme na trhu?

Bio krby mají velice rozsáhlou škálu provedení. Nemontují se pouze na zeď, ale můžeme je i postavit do prostoru jako například fontánku.

Druhy bio krbů:

 • Stolní bio krby – mají čtyřhranný nebo kulatý tvar, lze je postavit na stůl nebo zem podle vybrané velikosti. Jejich cena se pohybuje od 1 500 korun.

 • Prostorové bio krby – staví se na podlahu, vzhledem připomínají akvárium. Většinou mají tvar obdélníku, najdeme však i tvar trojúhelníku a kruhový. Zajímavostí u prostorových krbů je plovoucí bio krb, lze ho zapálit a nechat plavat například na jezírku. Cena těchto bio krbů začíná na dvou tisících korunách.

 • Nástěnné bio krby – se vyrábějí v provedení se sklem, nerezem, a pak v nabídce najdeme nástěnné bio krby klasické a designové. Tyto krby se montují na zeď a jejich cena se odvíjí od částky 1 500 korun.

 • Rohové bio krby – jak již název napovídá, stavíme do rohu a cena je od 5 000 korun.

K bio krbům je nabízeno i příslušenství v podobě keramického dřeva, které znásobí pocit opravdového hoření.

Na co si dát u bio krbu pozor

Pokud se vám při nalévání bio lihu do nádržky v krbu podaří líh rozlít, nikdy krb nezapalujte. Nejdříve je nutné polité části krbu očistit. Nikdy také nedolévejte bio líh do nádržek v krbu, pokud ještě krb hoří. A to ani přesto, že bio krb lze velmi dobře uhasit.

Přečtěte si nový článek v Českém magazínu, o krbových vložkách a krbových kamnech, přímo zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23856 (topprodukt.cz#362)


Diskuze a zkušenosti

Marie Antony | 18.09.2012 10:37
Re: Biokrby - výběr Dobrý den, jen se chci zeptat ublíží něj biokrb prostorový, když ho postavíme na zem na linoleum, jestli se nemůže roztát. A chtěla bych se zeptat na krb, který jde zavěsit, jestli se může zavěsit na sádrokarton a jestli nezačne hořet. Děkuji S pozdravem Antony

Semendepb | 14.09.2013 23:37
Re: Biokrby - výběr V poslední době se můj oblíbený Kotovskij začal válet na stole počítač. Padající podložku pod myš a mnoho z nich je vlna. Jen musím čistit vlasy myší. Kdo to samé? Jak bojovat ? Nebo k ničemu ?


Přidat komentář