Ložní prádlo - výběr povlečení

Člověk prospí zhruba třetinu života. Spánek je základní lidskou potřebou, je důležitý pro regeneraci organismu. Kvalita spánku je závislá na prostředí. Proto bychom měli věnovat pozornost také výběru povlečení.

Materiál - výběr povlečení

Při výběru povlečení bychom se měli v první řadě zaměřit na kvalitu materiálu. Nejvhodnější je bavlněné povlečení, které je měkké na dotek, vyniká vysokou savostí a lze ho prát při vyšších teplotách. Taková údržba splňuje hygienické nároky na ložní prádlo. Na trhu existuje několik typů bavlněného prádla. Nejvíce druhů povlečení je vyrobeno z hladké bavlny. Nevýhodou tohoto povlečení je náročnější péče, protože tento materiál se snadno mačká a po vyprání je potřeba ho žehlit.

Méně práce vyžaduje povlečení krepové. Je vyrobeno speciální technologií, kdy se některé nitky více nebo méně natahují. Toto povlečení nevyžaduje žehlení.

Zejména pro zimní období je vhodné vybírat povlečení flanelové

které je také vyrobeno z bavlny. Flanelové povlečení je charakteristické jemným delším vlasem, hebkostí a především hřejivostí. Stejně jako povlečení hladké velmi dobře saje pot. Jeho hustota dobře chrání přikrývku i polštář.  Flanelové povlečení lze také prát při vysokých teplotách a stejně jako klasické hladké povlečení je třeba ho žehlit.

V létě je vhodné povlečení ze saténu. Toto povlečení je lesklé a chladivé. Toto povlečení je náchylné na údržbu, snadno může dojít k zatržení. Méně práce vyžaduje česaný satén, který je vyroben z odolnějšího materiálu a je opatřen nežehlivou úpravou. Oproti klasickému saténu je hebký a nestudí.

Ještě jemnější než satén je jerseyové povlečení

které není tkané, ale je vyrobeno z pleteniny. Vyniká savostí, pružností a poddajností. Jersey zaručuje tepelný komfort, v létě chladí, v zimě hřeje. Toto povlečení lze také prát při vyšších teplotách a nemusí se žehlit. Podobné vlastnosti má trojrozměrná tkanina, známá jako froté. Do tohoto povlečení se přidává drobný podíl polyesteru, který je zárukou snadné údržby.

Polyesterové je také povlečení z mikrovlákna

** ** Mikrovlákno je textilie s drobnými vlákny. Velmi hustě tkaná tkanina brání pohybu roztočů, proto je vhodná pro alergiky. Ložní prádlo z mikrovlákna má velmi jemnou strukturu, která zaručuje pohodu a udržuje teplo, v létě chladí. Výrobek z mikrovlákna je příjemný na dotek. Jeho údržba je snadná, nevyžaduje žehlení.

Luxusním materiálem je damašek. Zpravidla jednobarevné, hustě tkané povlečení s hebkým leskem na povrchu. Damaškové povlečení je vyrobeno z jemných přízí z mercerované bavlny. Damaškové povlečení má dlouhou životnost. Nejkvalitnějším typem je brokátový damašek. Takové kvalitní povlečení může být například vhodným svatebním dárkem.

Rozměr povlečení

V obchodech najdeme povlečení různých rozměrů. Nejrozšířenější je povlečení o velikosti 140x200cm. Většinou se toto povlečení prodává s polštářem 70x90 cm, méně často 80x80cm nebo 50x60cm. Vyšším lidem je určeno prodloužené povlečení s délkou 220 cm.

V posledních letech narůstá obliba tzv. francouzských přikrývek. Standardním rozměrem je šířka 240 cm a délka  200cm. Povlečení na francouzskou deku můžeme zakoupit i v jiných rozměrech v rozmezí od 200 do 240 cm a prodloužené délce 220cm.  K francouzskému povlečení se prodávají polštáře o rozměru 50x60cm nebo 70x90cm.

Pro nejmenší děti se prodává povlečení do postýlky o velikosti 90x130 cm a polštář 40x60cm.

Zapínání povlečení

Povlečení se prodává s několika druhy zapínání. Nejběžnější jsou knoflíky. Kvalitnější jsou knoflíky čtyřdírkové. Dalším zapínáním je zip. Tento způsob se používá zejména u flanelového povlečení. Méně užívanou variantou je hotelový uzávěr. Je podobný knoflíkům, připomíná dvě pokličky spojeny uprostřed přepážkou. Zapínání je rychlé, jednoduché.

Design povlečení

V dnešní době existují stovky dezénů povlečení. Každý si může vybrat přesně to, co vyhovuje jeho vkusu a požadavkům.  Pro děti můžeme vybrat výrobek s jejich oblíbenou pohádkovou postavou nebo filmovým hrdinou. Těm bojácnějším můžeme zakoupit povlečení, na kterém část vzoru díky speciálním technologiím svítí. Hlavně náctileté slečny jistě ocení romantické povlečení například se srdíčky.

Široká je také nabídka vzorů pro dospělé. Na trhu najdeme ložní prádlo s klasickými motivy nebo moderní geometrické vzory. Velkým hitem zejména v poslední době se stává povlečení s fototiskem, kdy jsou na povlečení reálně vypadající obrázky zvířat, automobilů nebo třeba sluneční soustavy.

Při výběru povlečení je třeba myslet na barvy v ložnici. Ideální je, pokud se nám povede ložní prádlo barevně sladit s dekoracemi v místnosti.

Prostěradla a povlečení

Nedílnou součástí povlečení jsou prostěradla. Dnes můžeme vybírat z několika typů. Nejprodávanějším typem jsou prostěradla napínací. Ty se zpravidla prodávají v provedení froté nebo jersey. Výhodou těchto výrobků je snadná údržba.

Prostěradla můžeme zakoupit v různých barvách. Není problém je barevně sladit s povlečením. Většina prostěradel se vyrábí v jednobarevném provedení.  Můžeme ale zakoupit také prostěradla, která mají stejný vzor jako povlečení.

Prostěradla se prodávají v různých rozměrech.  Na jednolůžko je určeno prostěradlo o rozměru 90x200cm, na velkou postel pak prostěradlo 180x200cm. Do dětské postýlky se zpravidla vyrábí prostěradlo o rozměru 120x60cm nebo 140x70cm. Máme-li doma atypické matrace, můžeme si nechat prostěradla ušít na míru. Tuto službu již dnes nabízí většina firem.

Kde nakupovat povlečení - ložní prádlo

Povlečení můžeme koupit téměř na každém rohu. Prodávají ho v supermarketech, na tržnicích a na internetu. Lépe je povlečení kupovat ve specializovaných prodejnách, buď kamenných nebo v eshopech. V těchto prodejnách nám prodejci rádi poradí s výběrem povlečení. Zpravidla máme jistotu, že zakoupíme kvalitní výrobek.

Zejména na tržnicích můžeme koupit povlečení sice lacinější, ale vyrobené z nekvalitních materiálů. Takové povlečení je řídké, má nízkou gramáž a nemá odpovídající vlastnosti. Při praní se takové ložní prádlo může srazit a barvy brzy vyblednou. Pokud povlečení nemá patřičnou hustotu, brzy se začne trhat. Pokud chceme mít jistotu, že je povlečení kvalitní, necháme si ho rozbalit a výrobek si důkladně prohlédneme. Kontrolujeme nejen hustotu vazby, kvalitu potisku, ale také způsob prošití. Pokud zboží nakupujeme v internetovém obchodě, dáváme přednost osvědčeným značkám.

Údržba povlečení

Povlečení pereme a žehlíme podle pokynů výrobce. Bavlněné povlečení zpravidla pereme při vyšších teplotách než syntetické povlečení. Před praním povlečení převrátíme na rub, nebude se nám tak v rozích brzy trhat. Dbáme na to, abychom měli ložní prádlo zapnuté.

Povlečení žehlíme ještě mírně vlhké, před uložením ho necháme vyžehlené doschnout zhruba 2 hodiny při pokojové teplotě. Pokud se nám nechce povlečení žehlit, můžeme ho složit a uložit pod ostatní ložní prádlo. Po vytažení bude vypadat jako vyžehlené. Do skříně mezi povlečení můžeme položit mýdlo nebo sáček s bylinkami. Povlečení tak zůstane dlouho voňavé.

Jak často povlečení měnit

Povlečení přichází do styku s lidskou pokožkou, zůstávají v něm zbytky kůže a pot. Z hygienických důvodů je proto dobré povlečení často měnit. Ložní prádlo měníme zhruba jednou za čtrnáct dnů, ideálně jednou týdně. Dětem měníme povlečení častěji, v případě potřeby každý den.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23764 (topprodukt.cz#79)


Přidat komentář