Stínící technika, malířské práce - Praha 4

Markýzy, rolety, žaluzie, zkrátka stínící technika, dokáže zásluhou moderních materiálů i technologií značně zpříjemnit život. Dokáže místnost ochladit, ale také v ní udržet teplo. A přitom může svým vzhledem krásně doplnit interiér i exteriér.

Stínící technika

Pryč je doba, kdy se pro zastínění zatahovaly těžké většinou tmavé závěsy. Dnešní doba již závěsům nepřeje. Když už se pořizují závěsy, tak barevné, lehounké a ozdobné. Závěsy dnes rozhodně neslouží k ochraně před slunečními paprsky ani před zvědavými pohledy, ale hlavně k okrasným účelům. Tedy doplňují interiér, ale dokonce i exteriér a dodávají mu na zajímavosti. Úlohu závěsů, stínění, převzaly moderní stínící techniky. Patří sem žaluzie, markýzy nebo rolety. Chrání před sluncem, před zimou, větrem i před nechtěnými pohledy a přitom dávají i dostatek světla. Vybírat je můžete z celé řady materiálů, barev, vzorů, provedení i ovládání. Pro laika často bývá problém se v tak široké nabídce vyznat a vybrat tu nejvhodnější stínící techniku pro vybraná okna, dveře, balkony, zimní zahrady nebo terasy. Nejlépe je vybrat si kvalifikovanou firmu, která vám nejen udělá nabídku nejvhodnějšího zastínění, ale zastínění také dodá a namontuje. Montáž odborníkem vás totiž vždy vyjde levněji. Odborník má vše, co k montáži potřebuje, všechen materiál pořídí levněji než vy a navíc vám dá záruku na výrobek i jeho montáž.

Co dokáže moderní stínění?

Tak samozřejmě, ochrání vás před sluncem. Ale to zdaleka není všechno. Umí pomoci zateplit dům, kde uniká teplo staršími okny, ochránit před zloději, dokáže vytvořit několik stupňů zatemnění, od slabého stínu až po úplnou tmu, dokáže rozveselit dětský pokoj nebo dodat eleganci obývacímu pokoji či reprezentativní místnosti. Stačí si jen vybrat správný typ.

Základní rozdělení stínící techniky

To se odvíjí přímo od jejího umístění, tedy na venkovní a vnitřní stínící techniku. Dál se již stínící technika dělí podle druhu, vzhledu, materiálu i ovládání.

Horizontální interiérové žaluzie

Největší plus žaluzií je jejich variabilnost stínění. Lze je zcela nebo jen částečně vytáhnout, úplně sklopit, čím dosáhnete plného zastínění nebo různě nastavovat jejich lamely. Žaluzie se vybírají podle typu a materiálu, ze kterého jsou vyrobena okna. Pro plastová okna jsou vhodné žaluzie ovládané řetízkem. Pro okna výklopná a otočná zase žaluzie instalované mezi skla, které se nemohou použít, pokud mají okna izolační zasklení. V těchto případech se používají žaluzie s vodící strunou, která brání jejich odklopení od okenního křídla. Pro naprosté zatemnění se instalují domykatelné žaluzie, které mají speciální tvar lamel. Žaluzie mohou být z různých materiálů. Klasický** barevný hliník** bývá nejčastější. Dále se nabízí dřevo, které může být velice luxusní, pak také bambus. Ovládání žaluzií může být mechanické nebo elektrické.

Vertikální interiérové žaluzie

Jsou svým vzezřením podobné závěsům či záclonám. Skládají se z vodící lišty a stínících lamel, které z lišty volně splývají až téměř k podlaze, nebo jen vnitřnímu okennímu parapetu. Lamely jsou většinou z odolných textilií, které odolávají slunci i prachu. Mohou být však i z dřevěných tkanin, dřeva či bambusu. Ovládat je lze opět manuálně, ale častěji se volí ovládání elektromotorem.

Rolety do interiéru

Pro nové materiály a dekorativnost se rolety stávají stále oblíbenějšími. V nabídce jsou** rolety klasické**, které všichni známe. Mohou být rovné nebo plizované. Pak rolety římské, kdy je jedna roleta rozdělena na několik pásů, které lze nezávisle ovládat. Rolety mohou být v různých barvách a mohou dokonce vypadat jako obraz či noční obloha. Pro střešní okna se mohou ovládat i dálkově.

Japonské posuvné stěny

Tak to je v našich interiérech novinka. Ovšem novinka, která dokáže udělat s interiérem opravdu zázraky. Složené jsou z látkových panelů a horní hliníkové lišty, ke které se jednotlivé panely připevňují každý zvlášť. Panely se ovládají podle potřeby zastínění. Jednotlivé panely se zasouvají za sebe.

Japonské posuvné stěny lze použít také k rozdělení místností nebo například v ložnicích k oddělení šatny.

Venkovní žaluzie

Jde o nejpoužívanější stínící prvek, který má mnohé výhody. Dokáží zatemněním snížit teplotu v místnosti, čímž v interiéru získáte příjemné klima. Interiér lze přirozeně větrat, aniž by bylo nutné snížit sluneční ochranu. Navíc jsou zajímavým doplňkem a fasáda s nimi vypadá mnohem lépe. Zejména pokud je vše sladěné ať již v kontrastních barvách nebo tón v tónu. Velmi důležité je, aby tyto žaluzie byly opatřeny** těsněním**, které zajistí jejich bezhlučnost. Ovládat je lze opět ručně nebo pomocí elektromotoru, což je v tomto případě daleko efektivnější.

Venkovní rolety

Tyto rolety mohou výrazně ovlivnit komfort a úspornost bydlení. Mohou za to jejich vlastnosti. Zejména tepelně-izolační, které v zimě udržují v domě teplo a v létě ho zase nepustí dovnitř. Dokáží snížit i nadměrnou hlučnost, která přichází zvenčí a zároveň chrání okna před prachem a nepříznivými povětrnostními vlivy. Předokenní rolety však poslouží i jako** ochrana před zloději**. Ne proto, že by se nedaly rozbít, ale jdou velmi těžko odstranit a tak zloděje zdrží a ztíží mu cestu. Venkovní rolety lze také sladit s barvami fasády, oken i okolí. Mohou působit jako výrazný prvek. I ovládání je jednoduché. Nejčastěji se volí elektromotorek, ale je možné i mechanické ovládání.

Markýzy

Jsou nejen stínícím prvkem, ale i dekoračním a estetickým, který zvyšuje originalitu stíněného prostoru. Vyrábějí se v různých velkostech, takže s nimi lze zastínit malý balkon i velká terasa. Markýzy se vyrábějí nejčastěji** z lehkého hliníku a speciální látky**, která je různě barevná, odolná UV paprskům, impregnovaná a antistatická.

Celé provedení markýzy se odvíjí právě od zastiňovaného prostoru a potřeby ovládání. Markýza může být i různě klopená podle slunečního svitu a tak dokáže zcela nahradit pergolu, zejména tam, kde je zapotřebí stínění na zimu uschovat.

Malování interiéru

Pokud již se věnujeme novému zastínění, neměli bychom opomenout novou výmalbu. Jakékoli zastínění totiž vynikne, zejména pokud zapadne do interiéru a je pěkně sladěné. Aby vše působilo příjemně, neměly by být v místnosti použity více než** tři barvy**, které však najdete na zdi, nábytku, doplňcích i podlaze. Přičemž, aby místnost nepůsobila fádně, je zapotřebí alespoň** jednoho barevného impulsu**, tedy prvku, který přitáhne pozornost a to buď svou výraznější barevností tón v tónu, nebo naopak barevným kontrastem. V malém prostoru postačí malý doplněk, polštář, malý umělecký předmět, váza, kobereček nebo linka či ornament na zdi. Ve větších místnostech to může být i jedna celá zeď nebo právě barevné provedení stínící techniky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24910 (topprodukt.cz#2284)


Přidat komentář