Zahradní jezírka - Praha-západ

Zahradní jezírka jsou pro zahradu kouzelným řešením. Voda dodává zahradě jiné klima, jiný rozměr, který vnímáme všemi smysly. Při pečlivém plánování se stane zahradní jezírko klenotem vaší zahrady.

Stavba jezírka není až tak náročná, jak si leckdo myslí. Stačí zvolit správný materiál, vybrat odpovídající velikost a zahrádka se změní k nepoznání. O něco náročnější je údržba, ale i ta se dá pomocí, ať již přírodního provedení jezírka nebo jezírkových čističů, zvládnout.

Ideální roční období pro budování zahradního jezírka je jaro. Začneme-li právě na jaře, máme dostatek času nejen na vybudování jezírka, ale i na jeho osázení. Rostliny budou mít dostatek času na zakořenění a hned příští rok na jaře můžeme jezírko i zarybnit okrasnými rybkami.

Zahradní jezírka - Praha-západ

Hledáte-li odborníka přes zahradní jezírka a závlahové systémy a bydlíte v oblasti Prahy, máme pro Vás tip na firmu AZARO s.r.o.

U firmy Jiřího Řehoře můžete poptávat služby týkající se:

  • návrhy a tvorba okrasných zahrad
  • jezírka a koupací biotopy
  • dodávka a montáž závlahových systému
  • prodej zahradních rostlin, leknínů, vodních bahenních rostlin, trvalek a bambusů

Více informací o službách firmy pana Jiřího Řehoře naleznete na internetových stránkách www.azaro.cz.

Kontaktovat pana Jiřího Řehoře můžete na tel. čísle +420 603 887 599, na e-mailu azaro@azaro.cz či osobně na adrese Ukrajinská, Černošice, 25228.

**Zahradní jezírka- AZARO s.r.o
**

Jaké je vhodné místo pro zahradní jezírko?

Pro vybudování zahradního jezírka zvolte místo, kam alespoň několik hodin denně svítí slunce. V zásadě bychom neměli zahradní jezírko stavět tam, kde je celodenní stín nebo naopak celodenní úpal. V bezprostřední blízkosti jezírka by neměly být vysoké opadavé stromy. Jejich listí a jehličí silně zabarvuje a znečišťuje vodu. Při rozkladu listí vodě odebírá potřebný kyslík a zvyšuje obsah škodlivých látek. To poškozuje ryby i ostatní vodní živočichy.** Pokud dodržíte tato základní pravidla, je jen na vás, kam zahradní jezírko umístíte.**

AZARO s.r.o - Jiří Řehoř

tel.: +420 603 887 599

e-mail: azaro @azaro.cz

Jaká je správná velikost zahradního jezírka?

Obecně platí, že čím větší jezírko, tím jsou v něm vhodnější podmínky pro život vodních živočichů i rostlin. Také se v něm lépe udržuje biologická rovnováha. Základním kritériem je však velikost vaší zahrady. Pokud je zahrada velká můžeme si dovolit i komfortní koupací zahradní jezírko. Pokud je zahrada malá, postačí i zahradní minijezírko.

Jaký materiál použít pro zahradní jezírko?

V dnešní době patří mezi základní materiály hotová plastová nádrž a speciální PVC folie.

Plastová nádrž

Do menších zahrad je nejlepší použít plastovou nádrž. Celá realizace takovéhoto zahradního jezírka se dá zvládnout během jednoho víkendu. Budete však potřebovat nejméně jednoho pomocníka.

Postup stavby zahradního jezírka s plastovou nádrží

Na zvoleném místě vyznačíme tvar jezírka. Vykopeme podle označení a tvaru nádrže jámu. Poté dno řádně upěchujeme a vysypeme pískem. Zasadíme nádrž a vyrovnáme ji pomocí vodováhy. Aby si řádně sedla, napustíme ji do jedné třetiny vodou, obsypeme pískem nebo drobným štěrkem a řádně upěchujeme. Kraj nádrže osadíme kameny a pak osázíme rostlinami. Po napuštění nádrž osázíme rostlinami a po jejich zakořenění můžeme dát do nádrže i okrasné rybky.

Zahradní jezírko můžeme oživit i** fontánkou nebo vodotryskem.** Lze si k němu zakoupit potůčkovou sadu a doplnit ho** zurčícím potůčkem. Nesmíme zapomenout na čerpadlo, filtrační jednotku nebo filtrační jednotku s UV lampou.**

Zahradní vodotrysk

AZARO s.r.o - Jiří Řehoř

tel.: +420 603 887 599

e-mail: azaro @azaro.cz

Speciální PVC folie

Tato speciální PVC folie se používá pro větší zahrady. Tvar foliového zahradního jezírka je důležité důkladně promyslet. Správné rozložení jednotlivých zón je pro život v jezírku nezbytné. Pásmo mokřin a mělké vody by mělo tvořit tři čtvrtiny celkové plochy jezírka, zbývající plochu tvoří zóna hluboké vody, zde je důležitá hloubka. Měla by být alespoň 80 cm. Spád mezi jednotlivými zónami, mělčina a břeh by měl být maximálně 20 %. Hadicovou vodováhu použijeme při vyrovnávání okrajů jezírka.

Pro správné fungování musí mít zahradní jezírko okraje v jedné rovině. Další velice důležitou prací při budování jezírka je zbavení dna veškerých ostrých předmětů, kamenů, kořenů a vůbec všeho, co by mohlo poškodit folii. Může se stát, že folie nebude na šířku stačit, zde je možné nechat si ji svařit odborníkem nebo se můžete pokusit slepit ji sami. Výrobci nabízejí speciální prostředky pro svařování za studena. Pokud se však rozhodnete pro odborníka, získáte na svár záruku.** Folii bychom měli pokládat za slunečného počasí,** teplota by neměla být nižší než 15 stupňů.

stavba jezírka pomocí speciální folie

AZARO s.r.o - Jiří Řehoř

tel.: +420 603 887 599

e-mail: azaro @azaro.cz

Postup stavby foliového zahradního jezírka

Nejprve si vyznačíme tvar. Vykopeme jámu, vytvarujeme dno a dáme okraje do roviny. Odstraníme ostré předměty ze dna. Poté dno vysypeme pískem nebo použijeme geotextilii. Je také možné použít obojí. Začneme pokládat folii. Nejprve ji natáhněte přes celé jezírko. Do středu pak vložte trochu štěrku a začněte napouštět vodu. Folie se bude postupně natahovat a lépe přilne k podkladu. Po napuštění je nutně počkat několik dní, aby si folie takzvaně sedla. Nyní dokončíme břehy zamaskováním folie a můžeme začít zahradní** jezírko osazovat rostlinami**. K osazování můžeme použít i kokosové kapsy. Ty umístíme na okraj jezírka a upevníme kameny, pak můžeme kapsy začít osazovat. Nainstalujeme filtrační set, můžeme použít základní filtrační set nebo set doplněný vodotryskem, fontánou, přepadem, potůčkem či kaskádou. Po zakořenění rostlin nasadíme** okrasné rybky**.

Okrasné ryby v zahradním jezírku

Okrasné rybky byste měli kupovat pouze u zkušeného chovatele. Jen tak máte jistotu, že budou opravdu zdravé. Rybky lze pěstovat v zahradních jezírkách s rozlohou větší než 4 metry čtvereční. Do těchto nejmenších jezírek můžeme pustit jesena zlatého. Krásně vybarvený Koi kapr a zlatý karas může žít v zahradních jezírkách od 8 metrů čtverečních. Je však vždy důležité, aby jezírko mělo potřebnou hloubku pro přezimování těchto ryb.

Pokud je zahradní jezírko dobře osázené, není nutné okrasné rybky příliš přikrmovat. Můžete je však naučit na určitou dobu, kdy jim nasypete speciální krmení a časem si rybky vezmou krmení i z vaší ruky.

**Okrasné rybky v jezírku
**

Zahradní minijezírka

Pokud nemáme zahradu, ale jen zahrádečku, můžeme si pořídit minijezírko. Vodním rostlinám se daří i ve stísněném prostoru. Jen se jich tam vejde trochu méně.

Pro minijezírka si můžeme koupit kádě v obchodě, můžeme se také poohlédnout doma a využít staré sudy, kádě a jiné nádoby. Efektní je využití i několika různě velkých nádob. Do nádob můžeme umístit i přepad, vodotrysk nebo fontánku. Zurčení vody i v tomto malém provedení je velice příjemné.

Postup stavby zahradního minijezírka

Pokud vybraná nádoba propouští vodu, můžeme ji vyložit folií. Ideální doba pro osázení je březen až srpen. Osazujeme dno i vodní plochu, nejlépe uděláme, pokud k výsadbě použijeme koše. Můžeme využít i kokosové kapsy. Velmi důležitý je správný výběr rostlin. Skvělé je pokud rostliny vykvétají postupně a pokud barvy rostlin zvládnete sladit s doplňky a barvou nádoby. Je možné při větší nádobě vysadit i malé okrasné rybky. Je to však dost problematické, nedostatek kyslíku můžeme ovlivnit vodotryskem, ale na podzim musíme zvážit, kam s rybkami přes zimu. Na zimu musíme tropické lekníny, vodní hyacinty, šáchory a další nemrazuvzdorné rostliny přenést i s koši, ve kterých jsou zasázené do sklepa, kde nemrzne. Zde přečkají zimu. Pokud nádoba, v níž je jezírko zbudované není mrazuvzdorná, je nutné ji vyprázdnit a také uklidit tam, kde nemrzne.

AZARO s.r.o - Jiří Řehoř

tel.: +420 603 887 599

e-mail: azaro @azaro.cz

Zahradní jezírko pro plavání

Pokud máte skutečně velkou zahradu, můžete si dovolit zahradní koupací jezírko. Je to vlastně kombinace bazénu a zahradního jezírka. Takovéto jezírko poskytuje přírodní koupání, bez chemie. Aby bylo opravdu funkční, musí mít velikost nejméně 150 metrů čtverečních, přičemž 20 metrů čtverečních tvoří čistící zóna, 90 metrů čtverečních regenerační zóna a na plavání zbývá 40 metrů čtverečních.

I když je postup stavby v podstatě stejný jako u foliového zahradního jezírka, je zde vždy na místě obrátit se na specializovanou firmu. Ta zaručí nejen funkčnost jezírka, ale poskytne i záruku.

Takovéto jezírko slouží na zahradě celoročně, v létě ke koupání a v zimě si na něm můžeme zabruslit.

Koupací jezírko

 

Závlahové systémy - Praha-západ

Nevíte si rady, jaký typ závlahy zvolit? Potřebuje poradit s výběrem? Zda zvolit závlahu postřikem, jak vybrat kapkovací potrubí či jiný typ mikropostřiku či podzemní závlahy? Neváhejte a kontaktujte zkušené odborníky, kteří Vám poradí s výběrem čerpadla, filtrace či typu potrubí. Správně nainstalovaný automatický závlahový systém umožní dosažení značných úspor, času i vody, čímž se velmi brzy pokryjí investiční náklady. Nezáleží na tom, zda chcete zavlažovat svou zahradu nebo střešní zahradu, městský park, sad, skleníky, fotbalové či golfové hřiště. Firma AZARO s.r.o. svým zákazníkům nabízí prodej veškeré zavlažovací techniky včetně příslušenství i odborné projektování závlahových systémů přesně na míru Vašeho pozemku. Po návrhu projektu Vám dodá vše potřebné a provede montáž zavlažovacího zařízení. Pro realizaci využívá kvalitní komponenty firem Hunter a Nelson. Pro realizaci nabízí návrh zdarma.

Výhodou automatických závlahových systémů je především možnost závlahy v ranních a nočních hodinách, kdy dochází díky menšímu výparu do ovzduší k úspoře vody, teplota vody tak bývá blízká teplotě zavlažovaného povrchu, což trávníkům a ostatním rostlinám prospívá, protože nezažívají teplotní šok. Rozstřikovače pokrývají celou zavlažovanou plochu rovnoměrně a umožňují přesně dávkovat množství vody podle druhu zavlažované kultury, zamokření stanoviště, stínu nebo naopak přísušku.

Závlahové systémy- AZARO s.r.o

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23833 (topprodukt.cz#306)


Přidat komentář