Autosedačky - výběr, druhy

Dětská autosedačka je zařízení schválené podle zvláštního právního předpisu určené k zajištění bezpečnosti přepravovaných dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřesahuje 150 cm.

Každý z nás, kdo máme děti a jezdíme s nimi autem jsme byli postaveni před rozhodnutí, jakou je třeba koupit autosedačku. Dětskou autosedačku vybírejte vždy podle aktuální váhy Vašeho dítěte.

Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti. Pro jakou skupinu je sedačka určena poznáme snadno podle zkušební značky,  která je na ní umístěna.

Zkušební značka na autosedačce

 • obsahuje jméno výrobce,  jméno produktu
 • označení Universal znamená,  že schválenou sedačku lze používat téměř v každém autě
 • 9 kg - 25 kg udává váhový rozsah a rozsah použití
 • E 4 v kroužku je zkušební symbol a kód země ( E8 - ČR, E1- Německo, E4 - Itálie...)
 • 03301074 je číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy / 03/ - sériové číslo)

Vždy dodržujte ( nejen při výběru, ale i používání )

 • Volte výlučně homologovanou autosedačku, schválenou dle nejnovějších evropských norem.
 • Nevybírejte autosedačku příliš velkou ve snaze aby vydržela několik let.
 • Hlava dítěte nesmí přesahovat opěrku zad.
 • Při výběru mějte ohled na pohodlí dítěte ( bude v ní trávit bez hnutí mnoho hodin ).
 • Na autosedačce nešetřete, nekupujte ji v bazaru, nikdy nepoužívejte takovou, která prošla nehodou, nebo která má poškozený bezpečnostní pás.
 • Přesvědčte se, zda je autosedačka vhodná pro vaše auto a mějte na paměti,  že bezpečná je jen taková, která se dá správně připoutat!

### Při vybírání správné autosedačky jsou rozhodující 3 kritéria

a) Základním kritériem je váha dítěte a také jeho výška ( nesmí přerůstat sedačku ). Každá váhová kategorie má svá specifika.
b) Musí být technicky a tvarově vhodná do Vašeho automobilu.
c) Pro každou věkovou kategorii jsou jiné možnosti a potřeby.
### Pro větší bezpečí a pohodlí dítěte

 • Dítě vždy upevněte do autosedačky bez ohledu na délku cesty.
 • Vzdálenost mezi tělem a pásem nemá být větší než na dva prsty.
 • Přezka pásu má být na bocích, nikoliv na břiše, při nárazu může způsobit velké nepříjemnosti.
 • Prověřujte pravidelně, zda je dítě připoutáno. Může se totiž samo odpoutat.
 • Při delších cestách dělejte každé dvě hodiny malé přestávky, aby se dítě mohlo protáhnout.
 • Pamatujte, v dnešní době patří cestování k součásti života a je důležitá bezpečnost Vás a Vašich nejmilejších!

Rady při nákupu autosedačky

Při nákupu autosedačky si ji vyzkoušejte i s dítětem a nechte si odborně předvést, jak ji umístit do automobilu. Žádejte návod v češtině. Autosedačky musí být pro děti bezpečné i pohodlné a příjemné. Pokud kupujete autosedačku z druhé ruky, ujistěte se, že nevykazuje mechanické poškození a že je plně funkční. Opět žádejte český návod k použití.

Jak již víme, dětských autosedaček je nepřeberné množství. Lze na ně také koupit spousty příslušenství. Mezi takováto příslušenství patří například:  fusák, zavinovačka, držák na láhve. Dále je vhodné koupit dětem do auta tzv. pultík na hraní. Zabavíte tak dítě na dlouhou dobu. Nebudou mít čas zabývat se bezpečnostními pásy a Vaše cesta bude o něco bezpečnější.

Autosedačky jsou rozděleny do několika skupin dle váhy, resp. velikosti dítěte. Použitá autosedačka musí odpovídat váze dítěte. Za tímto účelem bylo vytvořeno 5 skupin autosedaček. Jedná se o tzv. ECE - skupiny (Economic Commission of Europe) a jsou rozdělené od 0 do III. Každá autosedačka je tak zařazena minimálně do jedné skupiny. Existují však universální autosedačky, které pokrývají skupin více.


 • ECE - skupina 0

Autosedačky do 10 kg tělesné váhy dítěte (cca 0-9 měsíců). Do této skupiny patří dětské autosedačky typu nosiče nemluvňat.

 • ECE - skupina 0+

Autosedačky do 13 kg tělesné váhy dítěte (cca 0-18 měsíců). Do této skupiny patří dětské autosedačky typu nosiče nemluvňat.

 • ECE - skupina I

Autosedačky od 9 do 18 kg tělesné váhy dítěte (cca 9 měsíců - 4 roky). Tyto autosedačky jsou určeny pro sedící děti a mají své vlastní bezpečnostní pásy.

 • ECE - skupina II

Autosedačky od 15 do 25 kg tělesné váhy dítěte (cca 3 - 6 let). Autosedačky této skupiny nemají většinou své bezpečnostní pásy. Pro připevnění dítěte se používá standardní bezpečnostní pás pro dospělé.

 • ECE - skupina III

Autosedačky od 22 do 36 kg tělesné váhy dítěte (cca 6 - 12 let)

Bezpečí našich dětí

Každoročně zahyne v automobilech v ČR více než deset dětí jen proto, že nebyly v sedačce. Nejde však jen o smrtelné úrazy, stovky dětí v sedačkách mají po nehodách mnohem lehčí zranění, další stovky správně upoutaných dětí drobné nehody přečkají zcela bez úhony. Právě proto má použití dětských sedaček v obci velký význam. Na dálnici samozřejmě také, ale při dopravní nehodě ve vysoké rychlosti dítě i v sedačce určitě utrpí nějaké poranění. Naopak ve městě a v obci při menších rychlostech zádržné systémy omezí důsledky dopravní nehody i menší kolize naprosto zásadně, často dítě vyvázne bez jakéhokoliv zranění. Nepodceňujte ani zdánlivě bezpečné popojíždění na parkovišti. Vždyť i pouze náhlé zabrzdění kvůli couvajícímu vozu z řady může způsobit nepřipoutanému dítěti poranění.

Iluzorní a velmi nebezpečné pro celou posádku automobilu jsou představy, že dospělý udrží dítě na klíně – kinetická energie při nárazu mu spolehlivě potomka vyrve z rukou. Pokud je sám připoután, tak dítě vyletí nejspíš z vozu a cestou vážně či smrtelně poraní osobu na předním sedadle. Pokud dospělý nepoužil bezpečnostní pás, tak dítě zpravidla přimáčkne vlastním tělem a nejspíš zabije… Nepřipoutané dítě stojící mezi sedačkami je při nehodě zpravidla vymrštěno z vozu, což mívá tragické následky. Připomeňme, že srážka v rychlosti 50 km/h představuje stejný náraz jako pád na pevnou zem z desetimetrové výšky, což je jako ze 3. patra.

Pokud je malé dítě přepravováno v sedačce typu vaničky (skořepiny), tak musí být airbag spolujezdce, je-li jím auto vybaveno, bezpodmínečně vypnut! Dětská sedačka ve všech směrech výrazně zvyšuje bezpečnost dětí – nezajištěné děti umírají až sedmkrát častěji!

Význam autosedačky spočívá i v tom, že dítě na rozdíl od dospělého málokdy zaznamená blížící se nehodu, tudíž jeho tělo se na ni nemůže připravit. I proto je pro něj důležitá sedačka, v níž je tělíčko optimálně upoutáno.

Poutáním dítěte od malinka a bez výjimky pro cesty po městě v něm vytváříte návyk, který mu zůstane i v pozdějším věku, takže se posléze i jako řidič bude poutat zcela automaticky. Přispíváte tak k jeho celoživotní bezpečnosti. Samozřejmě za předpokladu, že jdete příkladem a vždy používáte bezpečnostní pásy.

Mějte prosím na paměti, že dítě je zcela křehoučký tvor, který se spoléhá na Vás. Ať už děláte cokoli, dítě Vám bezmezně věří. Buďte proto zodpovědní a poutejte své potomky do autosedaček, protože tím jim zachraňujete život! Mějte spoustu bezpečně najetých kilometrů se svými dětmi!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23770 (topprodukt.cz#99)


Přidat komentář