Chodítka pro děti - výběr

Uvažujete o koupi dětského chodítka, ale nevíte, zda chodítko není pro dítě spíše nebezpečné než prospěšné? Tyto pochyby má snad každý z nás, když přemýšlíme, co je nejlepší pro naše děti.

Pro některé z nás jsou dětská chodítka šikovnou pomůckou, která napomůže dřívější chůzi, otevře dítěti nové prostory a uleví mamince, jejíž děťátko vyžadovalo celodenní pozornost. Děti jsou v chodítku spokojené a maminka je ráda, že je jejich miláček spokojený. Dle druhých jsou tyto pomůckou velmi nebezpečnou.

Existují dva základní typy chodítek** **

  • Klasické chodítko (sedací), které při správném použití umožní dítěti pohyb, ale přitom mu do jisté míry omezí dosažitelnost některých předmětů a míst, na tomto chodítku jsou také různé hrací aktivity.

Funkce klasického chodítka : Děťátko si v něm může hrát, neboť jeho součástí je také hrací pultík, který jde také sundat. Může si v něm malovat. Klasické chodítko můžete také přibrzdit, aby nejezdilo příliš rychle.

  • Aktivní chodítko - vozík - poslouží jako pojízdná opora při prvních krůčcích i jako hračka a možnost jeho nesprávného použití je téměř vyloučena. Vozík je dle většiny názorů zdravější. Do tohoto chodítka se totiž dítě neposazuje, ale jen ho tlačí před sebou (je na principu chodítek pro zdravotně postižené). Tato chodítka lze používat na hraní většinou již od cca 9 měsíců. Nejdříve se používá jako hrací panel třeba i v sedě a až později, kdy dítě umí chodit kolem nábytku apod. se díky tomuto chodítku může zdokonalovat v chůzi. Tato chodítka pak slouží ke hraní mnohem delší dobu než klasická, která se přestávají používat ve chvíli, kdy se dítě naučí chodit

Toto je alternativa pro ty, kteří chodítko zavrhují. Je to jakýsi podpůrný stoleček na kolečkách, které Vaše děťátko pouze tlačí před sebou. Chodítko Activity

1.  je ideálním pomocníkem dítěte na koordinace pohybů, na stabilizaci postoje a pohybových a uchopovacích schopností.

  1. dítě se plně věnuje svým prvním krůčkům a k tomu ho doprovází veselá melodie.

  2. dítě rozumí, že pokud s Chodítkem hýbe, vydává melodie, a proto ho to navozuje k chůzi.

  3. doporučený věk: od 9 měsíců

Některá chodítka mají v sobě také funkci houpačky.

Kdy začít používat klasické chodítko?

Rozumné využití chodítka je až v době, kdy dítě samo sedí a stojí, a jenom na krátkou dobu. A samozřejmě pod dozorem. Dítěti se chodítko líbí - je to něco nového a zabaví se tím.

Mezi maminkami i mezi odborníky se vedou debaty o vhodnosti častosti použití chodítek. Chodítko doporučujeme používat jako zábavný hrací doplněk. Kdy? Především ve chvílích, když chcete dítěti nad 6 měsíců věku, které umí lézt a sedět a ideálně se již snaží o první krůčky, umožnit větší pohyb např. po místnosti. A to hlavně tehdy, kdy vedle něj nemůžete bez přerušení stát a hlídat jej aby neztratilo rovnováhu a nespadlo.

Cena

Chodítka můžete pořídit dvěma způsoby. Buďto si koupíte v bazaru již použité, to je vhodné, chcete-li si ho jen vyzkoušet a jeho cena bude několik set korun. A nebo si koupíte chodítko zcela nové a to se může pohybovat okolo tísíce kurun nahoru. Záleží na tom, chcete-li značkové, nebo ne a také má-li mít nějaké funkce navíc.

Proč chodítko?

Chodítko dítě ocení hlavně tehdy, kdy se chce se zaneprázdněnými dospělými pohybovat po místnosti ale ještě nemá zcela jisté krůčky při chození. Určitě to neznamená, že dítě k chodítku "přiroste" a nebudete jej motivovat aby se pohybovalo od lezení směrem k a chůzi.

Moderní chodítka jsou vybavena hracími pultíky, takže dítě může střídat pohyb s odpočinkovou hrou s hračkami na pultíku. Některá hrací centra mají v pultíku i elektronické hračky. Chodítko by mělo mít regulaci výšky, tak aby jste jej mohli přizpůsobit velikosti dítěte. Samozřejmostí by měl být pratelný potah sedátka.

Než jsem se pustila do psaní tohoto článku, přečetla jsem si na** internetu spoustu diskuzí**. A můžu Vám říci jen jednu věc. Existují dvě skupiny lidí. Jedna skupina chodítka rezolutně odmítá. Nechápu to. Nikde není dokázáno, že chodítka ničí dětem páteř a kyčle. Ano, pokud budu dávat dítě do chodítka ještě před tím, než si samo vůbec sedne (bude krásně sedět) a snažit se dělat první krůčky, potom ano. Chodítko určitě vhodné není.

Pokud ale dítě již samo krásně sedí a maminka si potřebuje doma kupříkladu uvařit a nechce, aby si mrňousek přivodil úraz, tak proč by jej nemohla dát do chodítka a ponechat ho, aby se samo pohybovalo a mohlo obdivovat prostor kolem sebe. Co je na tom špatného? Můj názor je, že daleko horší je nechat dítě bez dozoru, aby si pádem například rozrazilo hlavu.

A ta druhá skupina není pro, ani proti. Jen si prostě chodítko pořídili, aby jej vyzkoušeli a trochu si usnadnili život. Vždyť přece dát dítě na pár chvil do chodítka není trestný čin.

Pokud se, ale zamyslíme nad významem chodítka jako takovým, dojdeme k závěru, že je odvozeno od slova chodit. Chůze je základní lidská potřeba. Každý z nás se nějakým způsobem naučil chodit. Nejeden z nás se naučil chodit pomocí této věci. A vidíte, žijete a chodíte díky tomu, že Vás rodiče posadili do chodítka.

Medicína se neustále mění a co bylo svělé v minulosti, dnes již škodí. Ať už je to jak chce, nejde na 100% říci, že pokud posadíte Vaše dítě do chodítka, bude mít v dospělosti špatné držení těla, nebo ploché nohy. Chodítko bylo, je a bude stále součástí našich životů. Je na každém z nás, jak se k této problematice, jakou chodítko bezpochyby je postavíme.

Na našem trhu se objevují neustále noé výrobky a mezi nimi také chodítka. Všechny procházejí různými testy, zda splňují normy pro použití spotřebitelem. Kdyby chodítka, která jsou nabízená v obchodech neprošla těmito testy, určitě by je musel výrobce z trhu stáhnout. A protože jsou stále na trhu, budou se stále kupovat. Proto je to každého věc, zda koupit či nekoupit.

Chodítko je přece něco jako záchraný kruh pro plavce. Mimčo se samo pohybuje a je při tom v bezpečí. Ať už se rozhodnete chodítko koupit, nebo ne, nenechte se nikým ovlivňovat. Zeptejte se na radu dětského lékaře, který Vaše děťátko ošetřuje a uvidíte, co Vám k tomu řekne. Ale všichni víme, že pro své dítě uděláme jen to nejlepší. Protože jen Vy sami víte, co je pro Vašeho drobečka nejlepší.

Rozhodně, ale není vůbec vhodné posadit dítě do chodítka a nechat ho v něm celý den! To opravdu ne! Dítě potřebuje mít svůj vlastní prostor. Potřebuje se pohybovat přirozeně také po čtyřech, nebo si kupříkladu lehnout. My si také párkrát za den rádi sedneme, nebo lehneme. A naše děťátko má také své potřeby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23774 (topprodukt.cz#111)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 22.09.2013 11:00
Re: Chodítka pro děti - výběr Konečně rozumnej článek :)


Přidat komentář