Golfové oblečení

Spojení krásné přírody s pohybem na čerstvém vzduchu a sport se srozumitelnými pravidly, to je golf. Pohybová aktivita, která je založena na čestné hře, disciplině, trpělivosti, kultuře chování i oblečení.

Zkuste hrát golf, je to adrenalinová záležitost

Golf je báječný sport, který není omezen věkovou hranicí ani fyzickými dispozicemi. Je opravdu škoda věřit tomu, že je určen jen vyvoleným nebo slouží jako zákulisí k vyřizování obchodních záležitostí. Tvrdit, že „golf mi nic neříká“ je nesmysl, pokud jste nikdy v ruce nedrželi hůl a nesnažili se co nejmenším počtem úderů dostat k jamce.** Golf** je dobrodružství u kterého nikdy nevíte, jak dopadne. Ať trénujete sebevíc a hřiště můžete znát zpaměti, úder se nikdy neopakuje, je pokaždé jiný a dokonalá hra se ztrácí v nedohlednu. Díky tomu se při golfu nikdy nemůžete nudit, hrajete sami za sebe a chyby, které děláte jsou vaše, nikdo jiný za ně nemůže. Golfové hřiště je vám zároveň partnerem i soupeřem. Hrát můžete sami nebo ve „flajtu“ až se třemi spoluhráči. Snad právě pro všechny tyto vlastnosti, patří golf v celosvětovém měřítku mezi nejoblíbenější sporty.

Golfová etiketa a pravidla společenského chování

Golf, jako každý jiný sport, má samozřejmě své náležitosti, které je nutno dodržovat. Díky golfovým akademiím a veřejným hřištím nazývaným „public“ má každý možnost okusit všechny jeho záludnosti i rozkoše dříve, než se rozhodne investovat do golfového vybavení. A nezapomeňte, zde platí, že kvalita hráče a jeho hry, nezávisí na ceně a značce holí a dalších doplňků. Je pravdou, že renomované značky neustále zdokonalují golfový sortiment tak, aby hra byla co nejpřesnější, jejich snahu však mohou ocenit především profesionální hráči, pro amatérské hráče je to spíše ta třešnička na dortu a věc módního stylu. Co k samotné hře neodmyslitelně patří, je dodržování sportovních a společenských pravidel, které jsou pro golf charakteristické. Pravidla slušného chování vůči spoluhráčům, hřišti i nám samotným (kdy spíláme sami sobě) jsou shrnuty pod názvem golfová etiketa, jejíž součástí je i volba vhodného oblečení pro tento krásný sport.

První ochutnávka golfu nic nestojí

Pokud se rozhodnete** zkusit lekci golfu v akademii** nebo vás přátelé vytáhli na „public“, aby vás podpořili a motivovali ke hře, nemusíte s hrůzou obíhat specializované obchody a utrácet za golfovou módu. Dámám i pánům a samozřejmě s ohledem na  počasí, opravdu stačí  pohodlné tričko ke krku, kdo má, dá přednost polo triku, přes něj pulovr a k tomu lehká nepromokavá bunda, raději s patentem u zápěstí. Kalhoty by měly být hlavně pohodlné, pokud upřednostňujete džínsy, zkuste se vyhnout klasické modři. Pokud počasí dovolí, je příjemné mít na sobě kraťasy s delší nohavicí nebo ženy mohou zvolit sukni sportovního střihu u které by neměly zapomenout, že součástí golfu je shýbání se pro míček. Pohodlné boty s rovnou podrážkou jsou samozřejmostí, stejně tak jako kvalitní ponožky. Golfista začátečník, si musí uvědomit, že obejít např. 18 jamkové hřiště trvá přibližně tři hodiny a délka dráhy, kterou musí ujít se pohybuje obvykle něco přes šest kilometrů. Proto čepice s kšiltem není jen módní záležitostí, chrání před slunečními paprsky, prudkým větrem nebo nahodilými kapkami deště. Součástí výbavy by měla být i jemná kožená rukavice, která usnadňuje držení hole při odpalu a zásoba vody, doplňující váš pitný režim. Pro dobrý pocit ze hry, je poprvé rozumnější zvolit několika jamkovou, kratší hru ve společnosti zkušenějších přátel a brát vše jako příjemnou zábavu a zkušenost.

Vhodné oblečení je součástí golfové etikety

Kdo se chytí drápkem, toho golf pohltí a má o zábavu postaráno na celý život. Je pak předpokladem, že se stanete členy golfového společenství, budete znát a dodržovat** golfová pravidla,** mít svůj mateřský klub a po splnění všech náležitostí budete moci chodit na ta „opravdová“ golfová hřiště u nás i v zahraničí, s možností účastnit se golfových turnajů. Proto pak nastává období, kdy začnete uvažovat o pořízení golfové výbavy. Jako člen golfového klubu s představou pravidelné hry a cílem zlepšování handicapu budete o golfu přemýšlet jako o dlouhodobé záležitosti a tehdy nastává ta správná chvíle pro výběr vhodného ošacení. Golfista svým oblečením dává najevo příslušnost k určité zájmové skupině, stejně tak jako je tomu i u jiných sportů, kdy oděv má krom jiných funkcí i rozlišovací schopnost.

Nastává proto otázka, zda utratíte poměrně vysokou částku za kompletní ošacení nebo zda si budete oděv kupovat postupně podle potřeby. Téměř propastné rozdíly v cenách dělají módní značky, protože golfovou módou se začíná zabývat stále větší množství módních návrhářů a věhlasných módních domů a takové modely se stávají i známkou společenské prestiže. Naopak na druhé straně, díky tomu, že se golf stává čím dál tím více oblíbeným sportem a že jej vyhledává stále větší množství lidí, využili toho firmy sportovního značkového oblečení a z jejich dílen vycházejí každoročně celé golfové kolekce v příjemných a hlavně dostupných cenových relacích, kdy si vybere opravdu každý. Budoucí hráč může tedy zvolit to, co je pro něj přijatelné, důležité při tom je ctít golfovou etiketu a kulturu oblečení  golfový „dress code“.

Golfová móda je určena mužům i ženám

Golfovou módu můžeme na rozdíl od jiných sportů rozdělit na dámskou a pánskou. Pro obojí je důležitá pohodlnost a funkčnost. To znamená, že oblečení by se mělo postupně vrstvit, abychom je v případě změn počasí mohli vzájemně kombinovat. Mělo by být lehounké a na omak příjemné, nesmí zabírat příliš místa, protože si náhradní oblečení vezeme ve svém „bagu“ golfovém vozíku a převlékáme se v průběhu hry. Důležité je vyhnout se těsnému a obepnutému oblečení, které neposkytuje podmínky pro dobrou hru, stejně tak vlající rukáv, odstávající kapsy a spousta jiných drobností můžou ovlivnit váš švih a následný odpal**. Proto při výběru vhodného oblečení myslete na to, že golf je především sport, odehrávající se skoro za každého počasí a délka jeho hry se může protáhnout i na několik hodin.**


Pánská golfová móda

Pánská golfová móda je založena na pestré možnosti výběru. Polokošile tzv. polo trika  na knoflíčky u krku byla doplněna i o možnost volby trika s lemem obepínajícím krk a rukávy skoro až k loktům, v případě nepříznivého počasí se pod takto zvolený oděv oblékají termo trika se stojáčkem a dlouhým rukávem, které bývají často i kontrastních barev. Na takový oděv se může navrstvit vesta nebo pulovr do véčka z přírodních i umělých materiálů. Další možnost vrstvení poskytuje vodě nebo větru odolná bunda (halena) s odepínatelnými rukávy u lokte. Poslední dobou získávají čím dál větší oblibu tzv. soft-shellové bundy, které mají všechny požadované vlastnosti. Výběr kalhot se skrytými kapsami, je podmíněn jejich pohodlností („strečová“ úprava) a ročním obdobím, v teplém počasí bývají oblíbené krátké kalhoty s doporučovanou délkou v oblasti kolen, samozřejmým doplňkem je opasek s kovovou sponou. Ponožky volíme přímo golfové, které ladí s celkovým vzhledem. Obuv je vždy speciální golfová, buď celosezónní nebo odlehčená, vhodná pro teplé dny. Nikdy nezapomínáme na pokrývku hlavy s dlouhým kšiltem, chránící před nepřízní počasí a slunečním svitem, díky kšiltovce můžete mít i příjemný pocit „jakoby soukromí“ při uvažování o způsobu hry při odpalu míčku.

Dámská golfová móda

Dámská golfová móda převzala všechny pánské prvky a navíc mají ženy dovoleno v teplém počasí nosit trička s límečkem bez rukávů (americké průramky). Když svítí sluníčko, mohou hráčky volit mezi golfovou sukní, která bývá někdy doplněná skrytými nohavičkami nebo šortkami vhodného střihu v  „lady“ délce mírně nad kolena, hráčky drobnější, souměrné postavy si mohou vybrat i z nabídky golfových šatů.

Módní styly a trendy slouží ke zlepšení hry

Co se týká barevnosti i golf podléhá módním trendům a každá nová kolekce se snaží přinést něco nového. Střihem, barevností i vzory na golfovém oblečení můžete na sebe úmyslně upozornit, ale to pak není o golfu. Extravagantní úlety si opravdu mohou dovolit jen hráči, kteří golf umějí hrát. Pokud to s golfem myslíte vážně, zvolte si oděv, který se vám opravdu líbí, je pohodlný a pro vás finančně dostupný. Zkuste se zamyslet v jakém oblečení byste se cítili nejlépe a podle toho si zvolte svůj styl, který vám umožní postupně doplňovat golfový šatník o kvalitní kousky.

Pokud bychom měli rozlišovat oblečení jednotlivých hráčů, dá se rozpoznat jakému stylu dávají přednost. Nejrozšířenější jsou asi tři styly, sportovní, který využívá nejmodernější materiály i střihy, sportovně-elegantní, který v sobě spojuje módní prvky s nejmodernějšími technologiemi a retro styl, který si vybírá to nejlepší z různých historických etap golfu. Samozřejmě, že všechny styly vybírají z těch nejlepších produktů textilního průmyslu. Moderní technologie upouští od 100% bavlny, která je nahrazovaná umělými vlákny, sajícími a zároveň odvádějícími pot. Struktura tkanin bývá prodyšná a zároveň odolná vůči dešti i větru, úprava nemačkavá s co nejmenší hmotností, životnost takového oblečení je i několikaletá se zárukou od výrobce.

Golfová móda je krásná a má něco do sebe, proto se její vzory a prvky čím dál více objevují i na civilním oblečení. Pro opravdového a zaníceného hráče golfu, je tato móda příjemným bonusem. Samotný golf je o hezké hře, přátelském prostředí a příjemně strávených chvílích. Hrát golf, znamená vyznávat určitý životní styl, založený na pravidlech společenského chování, golfové etiketě a respektování přírody.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24200 (topprodukt.cz#1021)


Přidat komentář