Golfové vybavení

Pokud se zamýšlíte nad tím, že začnete s golfem, přečtěte si náš článek. Dozvíte se, jak začít s golfem, jaké vybavení budete potřebovat a prozradíme Vám, co je potřeba si uvědomit ještě dřív, než se do toho pustíte.

Chcete začít s golfem? Ať už jste se s golfem setkali osobně, nebo zatím jen přemýšlíte o možnosti golf hrát, určitě toužíte po tom, odpálit míček a pozorovat, jak letí k jamce. Golf je krásná hra, ale začátečníci s ní mívají problémy, protože neví, co všechno golf obnáší. Aby vám golf přinášel příjemné prožitky již od počátku, připravili jsme pro vás malý úvod do této atraktivní hry.

Úvod do světa golfu

Standardní golfové hřiště je rozděleno na 18 jamek. Hraje se postupně na každou jamku podle jejich čísel. Každou jamku začínáte odpálením míčku z odpaliště. V angličtině jamku nazýváme "teeing ground", u nás se vžil název "týčko". Hra je ukončena dopadem míčku do osmnácté jamky.

Základní vybavení pro golf

Pro hraní golfu potřebujete hole a míčky. Hole jsou vyráběny v mnoha variantách, velikostech a provedeních. Vybírat můžete podle specifikace holí a samozřejmě také podle ceny. Na začátku nemusíte vlastnit kompletní set golfových holí, peníze si raděj šetřete na tréninky, které vás naučí základům.

Budete také potřebovat malé dřevěné kolíčky zvané týčka. Ty slouží jako podložka pod míček, kdy jej zvedají nad zem. Míček lze pak snadněji odpálit. Možná jste si všimli, že hráči používají speciální obuv s hřeby (spike). Začátečníci nemusí takovou obuv nutně kupovat, pro hru dobře poslouží vaše běžné tenisky.

Také možná víte, že golfisté používají jednu rukavici. K čemu je rukavice dobrá? Jednoduše zlepšuje držení hole. Nutná není, pokud máte nové hole s kvalitními gripy. Golfové rukavice pomáhá proti vzniku puchýřů, zvláště u začátečníků. Proč se používá jen jedna rukavice? Většina síly v úderu je soustředěna v jedné ruce - pokud jste pravák, tak v levé ruce a naopak.

Spousta golfistů také používá nějakou pokrývku hlavy. Tu může tvořit baret nebo kšiltovka. Hlavním důvodem je ochrana hlavy před sluncem a zastínění obličeje. Golfisté také znají jedno z prvních nepsaných pravidel - respektovat slunce a chránit se před jeho působením.

Osobní trenér golfu

Osobní trenér golfu Hradec-Králové

Osobní trenér golfu Ostrava

Osobní trenér Golfu Praha

Osobní trenér golfu Brno

Osobní trenér golfu Poděbrady

Osobní trenér golfu Sokolov

Osobní trenér golfu Trutnov

Jaký je rozdíl v golfových míčcích?

U naprostých začátečníků hráčů golfu je úvaha o výběru míčku ještě trochu předčasná. Nejprve je třeba stabilizovat švih a** míčky** přestat ztrácet. Kromě drivingových míčů můžete hrát v podstatě čímkoliv. Až se časem zlepšíte a poznáte rozdíl mezi tím, když hrajete** tvrdý** nebo měkký míč, pak teprve můžete začít uvažovat, jakým typem míčku hrát.

Zkušenější hráči golfu již ví, že existují měkké míče, které umožňují větší spin, tvrdé míče pro hru na velké vzdálenosti nebo míčky, které vám umožní hrát vyšší nebo rovnější ránu. Hráči golfu různých výkonnostních skupin si vybírají typ míčku podle toho, čeho s ním chtějí dosáhnout. Důležitější je sice správný výběr hole, ale změna druhu míčku je způsob, jak hru golfu usnadnit. Hráči golfu to musejí sami zkusit.

Jak vybírat golfové hole

Základem každého golfového setu jsou golfové hole, železa. S nimi toho hráč odehraje na hřišti nejvíce, právě jimi si připravuje pozici pro skórování. Skvělý drive je pro hru dobrý základ, ale bez přesné hry na green se žádný dobrý hráč neobejde. Jaká železa jsou tedy vhodná pro začátečníky? Železa by měla být lehce hratelná, která odpustí špatně trefenou ránu mimo střed a zároveň lehce dostanou míček do vzduchu. Většinou mívají širší spodní hranu, odsazení líce bývá mírně dozadu (offset) a bývají i mírně těžší. Většina prodejců takovéto hole řadí do kategorie železa pro významné zlepšení golfové hry.

Golfové oblečení

Golfisté používají kvalitní sportovní a především funkční prádlo. Během hry na golfovém hřišti je rozhodně využijí. Golf se chodí hrát za různého počasí, a často nastane situace, kdy se například zpotíte, a pot vám pak zůstane na zádech. Vítr se vám o zpocená záda nepříjemně opře a máte zaděláno na nepříjemné nastydnutí.

Golfové vozíky

Výbava golfisty je poměrně obsáhlá a je zapotřebí veškeré vybavení sebou po hřišti nějak sebou dopravovat. K tomu slouží golfové vozíky. Kdysi byli při golfu nepostradatelní caddies. Golfisté si pouze vykračovali, nezatíženi svým sportovní nářadím. Přišly ale jiné časy a povolání caddy se téměř vytratilo. Hráči si začali své bagy nosit sami, na to se objevily první golfové vozíky. Od** dvoukolečkových tahacích vozíků** šel vývoj kupředu, k dnešním tříkolovým, které hráč tlačí před sebou. Vývoj se ale nezastavuje a objevila se spousta firem, které montují do vozíků motory.

Golf můžete odkoukat

Začátečníků s golfem, se doporučuje sledovat zkušené golfové hráče při jejich hře. Můžete je pozorovat klidně v televizi. Díky kameře se dostanete tak blízko, jak by to ve skutečnosti nebylo možné. Od těch nejlepších hráčů pak můžete leccos okoukat a nechat se inspirovat pro vaši vlastní hru golfu. Pozorujte postoj při odpalu, držení golfové hole a pod.

Pravidla golfu noste u sebe

Golf má poměrně hodně pravidel a zejména pro začátečníka nemusí být jednoduché si všechna pravidla zapamatovat. Je dobré pořídit si golfová pravidla v kapesní velikosti a nosit je s sebou na hřiště. Pravidla golfu jsou důležitá, ale zpočátku je důležitější naučit se hrát samotný golf. Několik základních pravidel jsme pro vás připravili.

Hra na jamky

Hra na jamky se počítá velmi jednoduše. Kdo z hráčů dosáhne menšího počtu ran při dopravení míčku do jamky, získá za jamku bod. Tato hra je vhodná pro začátečníky, protože nezáleží na celkovém počtu ran, ale pouze o to, mít jich méně než protihráč. Pokud omylem trefíte spoluhráče nebo nosiče (caddy) nebo třeba i položený bag na zemi, můžete úder opakovat. Pokud ovšem dojde k hrubému porušení pravidel, bod za jamku získá protihráč.

Hra na rány

V této hře je třeba dosáhnout v celkovém součtu po dohrání kola (9 nebo 18 jamek) nižšího počtu ran než soupeř. Hraje se každá jamka, dokud není dohrána. Vaše skóre zapisuje protihráč a vy zapisujete naopak jeho. Pokud při této hře na rány omylem trefíte spoluhráče nebo bag, neobdržíte žádný trest (pokud to nebyl váš vlastní bag). Míček se hraje tak, jak leží. Pokud dojde k hrubému porušení pravidel, hráči se přičítají dvě trestné rány navíc.

Kdo je ve hře golfu na řadě?

Jamku začíná hrát hráč, který měl na předchozí jamce nejnižší skóre. Během hraní jamky hraje jako první ten, kdo má k dosažení jamky nejdále. Když míček odpalujete z týčka, je třeba ho umístit mezi značky na odpališti nebo kousek za nimi, nejdále však na vzdálenost dvou holí.

Hraní míčku

Pokud založíte hůl za míček, dáváte tím jasně najevo, že chcete hrát. Pokud založíte a míček netrefíte, počítá se vám to jako úder. Místo, kde míček leží, nesmíte upravovat, hraje se vždy tak jak míček je. A to i v tom případě, že vám ve hraní vadí překážky (stromy, větve apod.). Jediná výjimka je, pokud vám překážka vadí při zaujímání pozice pro odpálení míčku.

Ztracený míček nebo míček v autu

Míček je prohlášen za ztracený, pokud jej nenajdete do 5 minut od doby, kdy jste ho začali hledat. Míček je v autu, pokud je v autu celý míček, nikoliv jen jeho část. Pokud si po odpalu myslíte, že váš míček je ztracen nebo v autu, můžete odpálit míček nový - provizorní. Musíte to ale oznámit svým spoluhráčům. Pokud se vaše domněnka potvrdí a původní míč nelze hrát, hrajete nadále s tímto novým míčkem. Toto opatření má ušetřit čas. Když ale míček najdete nebo není v autu, musíte ho hrát tak jak je. Váš provizorní míček již není ve hře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24099 (topprodukt.cz#831)


Přidat komentář