Kam do vinného sklípku aneb vinařská turistika v ČR

V poslední době u nás zaznamenal rozmach nový druh turismu - Vinařská turistika. Stala se rychle velice oblíbená a využívaná. Není například problém se ve dne projet mezi vinicemi na kole a večer spláchnout prach cesty sklenkou dobrého vína.

In vino veritas - Ve víně je pravda

Určitě znáte ten zvláštní pocit, když nalijete víno do sklenice, prohlédne si jej proti světlu aby jste zhodnotily barvu, nasajete vůni a vychutnáte si první doušek. Víno Vám polechtá jazyk a na malou chvíli se s Vámi zastaví svět. Pod dojmem opojných chutí cítíte jak se do Vás vlévá slunce, které laskalo svými paprsky révu, ze které je víno zplozeno...

Zdají-li se Vám předchozí věty poněkud přehnaně lyrické, tak vězte, že neprávem. Víno provází člověka již od dalekého dávnověku a má v dějinách lidské rasy nezastupitelné místo. Víno je nápoj velice rozmanitý. Nenajdete na světě dvě odrůdy, které by chutnali stejně. Víno v sobě obsahuje celý rejstřík chutí, vůní a barev, které jsou ovlivňovány odrůdou, vlivem přírodních podmínek, množstvím dešťových srážek a délce slunečního svitu.

kolážNa výlet za vínem

Nevíte-li jak strávit svou příští dovolenou, může pro Vás nabídka návštěvy některé z vinných oblastí Čech nebo Moravy znamenat zajímavou alternativu jak prožít svou dovolenou. Vinařství a jeho využití v cestovním ruchu a turismu se v posledních letech dostává do popředí zájmu a zažívá tak svůj novodobý boom. Dokonce ani finanční krize nesnížila zájem o tento druh turistiky a tento typ podnikání si udržuje stabilní trend, dokonce byl zaznamenán v posledních letech mírný nárůst.

Po vzoru některých tradičních vinařských zemí jako jsou Francie nebo Itálie, se čeští a moravští vinaři naučily nenechávat si své vinné sklepy jen pro sebe a již běžně je otevírají pro soukromé nebo firemní akce, kde se provádí degustace různých druhů a ročníků vín, a kde vinař plní funkci průvodce a lektora.

Mimo návštěv vinařských sklepů se dále v hledáčku zájmu vinařských turistů pohybují návštěvy vinařských akcí (vinobraní, výstavy vín, otevřené sklepy), které se v poslední době, co do počtu návštěvníků z řad turistů, stávají masivně navštěvovanými. Pro sportovně založené turisty je připravena síť vinařských cyklostezek.

zříceninavinice

Sklípek s degustací i s ubytováním v penzionu

Pokud máte zájem strávit krásnou dovolenou, určitě navštivte Vinný sklípek U Langrů. Pension a vinárna " U Langrů" se nachází v obci Dolní Věstonice na úpatí chráněné krajinné oblasti Pálava se zříceninou hradu Děvičky. Rekreační objekt je postaven v blízkosti Novomlýnských nádrží. Kolem pensionu vede mikulovská vinařská stezka, cyklistické trasy po okruhu Novomlýnských nádrží a turistické trasy po vrcholcích Pálavy.logo

Vinárna "U Langrů" byla vybudována během dvou let z původně vinného sklípku na stylovou vinárnu o kapacitě 55 míst. Otevřena byla dne 21. července 1996. Nad vinárnou byl později vystavěn pension "U Langrů" o kapacitě 16-ti lůžek.

Pozemek situovaný naproti pensionu slouží pro stanování, kempování a karavany. V kempu jsou k dispozici čtyřlůžkové chatky a veškeré potřebné sociální zařízení jako jsou sprchy a WC. V areálu kempu se nachází občerstvení "U Vody" se stylovou terasou, kde je v ledním období široká nabídka drobných pochutin, zmrzliny, alkoholických i nealkoholických nápojů a samozřejmě i vín z vlastního vinohradu.

Stránky vinařství U langrů můžete navštívit na: www.ulangru.cz nebo přímo zde.

Pokud chcete vinárnu, vinařství či penzion kontaktovat, pište na: info@ulangru.cz nebo volejte na: 519 517 619 pro vinárnu a penzion nebo 774 520 299 pro vinařství.

penzionkemp

Cyklostezky mezi vinicemi

Především jižní Morava, která je tradiční vinařskou oblastí, láká návštěvníky za vínem nejen příjemně stráveným večerem ve vinném sklípku, ale i např. širokou nabídkou v podobě Moravských vinařských stezek, které jsou určeny sportovněji založeným turistům.

Jižní Morava je v současnosti protkána více než 1200 km značených tras známých jako Moravské vinařské stezky. Trasy většinou vedou po klidných silnicích, místy po polních či lesních cestách, a můžete se na ně vydat jak na horských, tak na běžných silničních kolech. Každá stezka má svoji speciální mapu. Na každé z nich najdete dostatek informací nejen o délkách jednotlivých tras, ale také o jejich výškových profilech i stavu povrchů. Značení všech stezek rozeznáte podle společného loga, jehož barevnost se liší podle konkrétní trasy. Na zajímavosti a služby podél stezek vás upozorní informační směrovky s piktogramy, ve vinařských obcích nechybí tabule s mapami. Trasy jsou různé a může si vybrat zdatný i méně zdatný cyklista. Vzdálenosti jednotlivých cyklotras se pohybují od 25km do nějakých 300km.

(Jen na jednu věc si musíte během cesty dát pozor! Aby jste se případnou dehydrataci organizmu nesnažily dohnat zvýšenou konzumací vína, tzn. že by jste si třeba do držáku na plastový bidon s tekutinami umístili lahvinku Frankovky nebo Rulandského. Hrozí pak to, že už třeba ani Vaše nohy nenajdou příslušné pedály, které tolik potřebujete k šlapání!)

vinice

Vinařské oblasti u nás

Česká republika se dělí na dvě základní vinařské oblasti - Morava a Čechy. Podle údajů Vinařského fondu se vinná réva pěstuje na více než 18 tisících ha. a to ve 377 vinařských obcích, kde na nich hospodaří něco okolo 20.000 pěstitelů. Z celkové plochy 66 % tvoří bílé odrůdy, pro pěstování modrých odrůd nejsou v našich zeměpisných šířkách ideální podmínky, přesto i u nás vznikají kvalitní červená vína. Na Moravě leží 96 procent plochy všech vinic v ČR.

Vinařská oblast Čechy

Vinařská oblast ČECHY patří k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví. V současnosti je nejvíce vinic v okolí Mělníka, Litoměřic a Mostu. Území této oblasti osázené vinicemi není souvislé, ale skládá se z jednotlivých příhodných lokalit ležících na chráněných jižních svazích v nižší nadmořské výšce, většinou rozprostřených kolem toků českých řek Vltavy, Labe, Berounky a Ohře.

Přesto že Čechy nejsou zrovna ideálním územím pro pěstování vinné révy, najdeme zde mnoho míst, převážně ve střední a severní části, kde se réva pěstuje. V těchto částech Čech dosahuje průměrná teplota necelých 9°C a ve vegetačním období se průměrná teplota pohybuje okolo 15 °C.

Kvalita révy v těchto oblastech není stálá a značně kolísá, přesto v dobrých ročnících i zde objevíme mnoho vynikajících vín.

Dříve se Čechy dělily do šesti oblastí: pražská, mělnická, čáslavská, mostecká, žernosecká a roudnická, ale od roku 2004 dělíme vinařskou oblast Čechy na dvě podoblasti: ** **

  • Mělnická podoblast - patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska, ležící většinou na půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech. Půdy jsou lehčí, záhřevné a poskytují výborné podmínky pro pěstování modrých odrůd. To ví dobře i zdejší vinaři a již ve středověku se soustředili hlavně na pěstování odrůdy Rulandské modré. Později se ve zdejších vinicích objevil Ryzlink Rýnský a dále z modrých odrůd** Modrý Portugal a Svatovavřinecké**. Dnes tvoří většinu ploch vinic této podoblasti odrůda Müller Thurgau.

  • Litoměřická podoblast - Historie vinařství na Litoměřicku sahá do nejstarších dob osídlení krajiny českým obyvatelstvem a současně do období šíření křesťanství. Podloží vinic Litoměřicka a Mostecka je často čedičové, na nižších částech svahů vápenité. Osvědčily se tam odrůdy Ryzlink Rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau,Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

** ** Vinařská oblast Morava

Moravská oblast má výborné předpoklady pro tvorbu bílých vín se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti. Ani červená vína nejsou špatná a jejich chuťový projev nikdy nepostrádal zemitou pravost doprovázenou uchováním ovocitého charakteru červeného vína.

Hrozny na Moravských svazích zrají střídavě pod vlivem atlantického a vnitro-zemského klimatu. Vlhký a svěží vzduch proudící od atlantického oceánu zpomaluje zrání hroznů, ale přispívá k větší tvorbě aromatických a kořeněných látek. Půdní faktory jsou velice pestré a různorodé. Převážně převládají půdy kamenité, štěrkovité, písečné a také jílovité. Tato různorodost půd a klimatické podmínky dávají moravským vínům nezaměnitelný charakter, který se vyznačuje jemnými aromatickými látkami a příjemnou pitelností.

Vinařská oblast Morava má rozlohu cca 17 450 ha (přibližný odhad). Rozkládá se v Jihomoravském kraji a nepatrně zasahuje do kraje Zlínského. Roční průměrná teplota je okolo 10 °C, průměr ročních srážek 510 mm a průměrná roční délka slunečního svitu je 2 244 hodin.

Do roku 2004 bylo na Moravě původně 10 vinařských oblastí: brněnská, bzenecká, kyjovská, mikulovská, mutěnická, podluží, strážnická, uherskohradišťská, velkopavlovická a znojemská. Nyní se vinařská oblast Morava se dělí do čtyř vinařských podoblastí:

vinárna

  • Znojemská podoblast- Znojemsko a jeho kamenitá půda daly vzniknou příhodným podmínkám pro pěstování Ryzlinku Rýnského, Veltlínského zeleného a v některých částech i pro pěstování modrých odrůd, hlavně Frankovky. Znojemsko je ale hlavně oblastí bílých aromatických vín, kde se kromě Veltlínského zeleného, které je hlavní odrůdou, dobře daří odrůdám **Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink Rýnský, Pálava***.* Význačnou kvalitu se daří vypěstovat i u odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré.

  • Mikulovská podoblast - Mikulovskou vinařskou podoblast charakterizují vápencové elevace Pavlovských vrchů. Na jejich úbočích a v širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje. Vápenitá půda v okolí Pálavy je vhodná pro Ryzlink Vlašský. Výbornou jakostí tu dále vynikají i Rulandské bílé a Chardonnay. V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů se k Ryzlinku vlašskému přidává další odrůda typická pro Mikulovsko - Veltlínské zelené. Na méně vhodných polohách to je i** Müller Thurgau** a na Valticku Neuburské a Sylvánské zelené.

  • Velkopavlovická podoblast- V centrální části podoblasti se nacházejí půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Tady kralují hlavně modré odrůdy. Tato krajina je srdcem produkce červených vín na Moravě. V severní části se kromě Veltlínského zeleného dobře daří Rulandskému šedému a hlavně aromatickým odrůdám - Tramín červený, Pálava,Muškát Moravský i Müller Thurgau. Viniční svahy mají jihozápadní a jižní orientaci a jsou na podzim omývány teplými fénickými větry urychlujícími zrání hroznů. Členitou linii viničních tratí předstupují po pravé straně prvotřídní viniční svahy táhlého hřbetu, kde se vždy rodívala znamenitá vína Veltlínského zeleného,Ryzlinku Vlašského a Modrého Portugalu.

  • Slovácká podoblast - Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka to je krajina zvaná Podluží, kde většina vinařských obcí leží v údolnici řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. Hlavně se tu daří Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému a pro červená vína Frankovce, Zweigeltrebe a také vyšlechtěné nové modré odrůdě Cabernet Moravia. Leží tu dvě výrazná vinařská centra - Mutěnice s Výzkumnou vinařskou stanicí a Polešovice, kde byla vyšlechtěna naše nejrozšířenější domácí odrůda Muškát moravský. sklípek-sudy

Záruka kvality vína

Každý od své dovolené očekává kvalitu a je jedno, jestli se jedná o návštěvu mořského letoviska nebo vinařské oblasti. Takovým pomocníkem při výběru vinařské dovolené je certifikace. Pro zákazníka to znamená, že dostane kvalitní servis, dostatek informací, ale také, že se podívá do zákulisí výroby vína. Na samotné provozovně najde smaltovou tabulku „Vína z Moravy – Certifikace vinařské turistiky“ a „Vína z Čech – Certifikace vinařské turistiky“, která zaručuje, že vinař splnil všechny podmínky certifikace.

 Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23811 (topprodukt.cz#239)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat