Prodej tuhých paliv - Pavlíkov a okolí

Ačkoli byste leckdy využili topná paliva i v letošním létě, tak je už třeba myslet na zimu. Máte topný systém na tuhá paliva? A čím topíte? Podívejte se, jaké máte možnosti a výběr.

Tuhá paliva mají svoji nezastupitelnou pozici na trhu jako jedny z prvních surovin. Již od dávných věků lidé topili tuhými prostředky, což bylo zpočátku zejména dřevo. Nicméně potřeby trhu stále rostly a možnosti výběru se rozšiřovaly. Jako dobrý materiál se ukázalo uhlí, začaly využívat brikety a podobně. Vzhledem k rostoucí ekologické ohleduplnosti pak vznikají i mutace některých typů paliv, které mají šetrnější vlastnosti nebo můžete sehnat i ryze ekologické výrobky, jako jsou třeba peletky. Jak se ale orientovat a co se vám v nabídce topných prvků nabízí, s tím vás seznámíme.

Tuhá paliva – výběr

Jak vybírat tuhé palivo? Předně se orientujte dle toho, jaký máte přístroj. Samozřejmě, že je vždy nejlepší využívat kvalitní produkty, ovšem jestli topíte zvlášť efektním prvkem, tak byste měli kvality zkorigovat. Jak ale volit palivo?

Začněme od klasických prostředků, které máte. Jednak je to ono dřevo. To dnes platí za nejlevnější materiál, který vám je k dispozici. Pak je tu uhlí, které zase ocení ti, jež se nechtějí příliš namáhat s manipulací materiálem a mohou být tyto produkty pohodlně uskladněné. Obdobně je tomu i s briketami, které rovněž nabízejí možnost jednoduchého zacházení i skladu. Pak tu jsou prvky drobnějšího charakteru a sice pelety. Ve všech oblastech dnes již existují i ekologické zpracované výrobky, tudíž, pokud nechcete zatěžovat okolí, tak si můžete vybrat i z této sféry.

Že se kouř stejně dostane do okolí, tudíž vy pak nemáte vliv na kvalitu vašeho vzduchu? Pravda, pokud někdo ve vašem okolí topí něčím neekologickým, tak se kvalita vzduchu zhoršuje, ale jestli se to netýká vás, tak přispíváte k lepšímu ovzduší. Přeci jen jsou spaliny i ve vašem okolí nejblíže, tudíž je rozhodující, zda budete topit něčím šetrným či nikoli.

Tuhá paliva – nabídka

Už jsme zmínili, co zohlednit oři výběru, ale jaká je nabídka a charakter tuhých paliv?

Opět se odrazíme od dřeva. Jak jsme již zmínili, tak se jedná o materiál, který je vhodný pro ty, kteří chtějí ušetřit. Většinou se majitel domu může rozhodnout, jakou formou bude chtít mít složené. Nejlépe je, když je připravený topný materiál na suchém místě. Tudíž část surovin můžete mít venku, ale produkty připravené k topení pak mějte ve stodole nebo na jiném suchém místě. Dle potřeb si pak nechte dřevo nařezat tak, jak budete potřebovat. Můžete mít delší obměny, které se lépe uskladní, pokud ale nemáte prostředky, jak dřevo dále zpracovat, tak si jej nechte nařezat na menší kousky nebo zvolte třísky.

Jako další typ se nabízí uhlí. To je samo o sobě velice využívaným zdrojem tepla. Dnes máte na výběr z mnoha typů. Jako základní, které si asi každý vybaví, jsou barevné variace černé a hnědé. Všeobecně platí, že rozdíl mezi nimi je spíše v původu než v samotných topných vlastnostech, ty se liší složením apod. To se pak aplikuje hlavně jednotlivé typy uhlí. Třeba takový druh černého uhlí – antracit -  má méně prchavých látek. Takový plamenný typ jich má více a uhlí se lépe rozpadá.

Jiná obměna – brikety – jsou úhledně zpracované válečky, které lze lépe uskladnit. To není samozřejmě rozhodující, když se produkt stejně spálí, ale pokud vezmete do důsledků, že po celou zimu budete mít někde tento zdroj, tak jej budete chtít mít v úhledné formě. V briketách jsou pak slisované materiály jako biomasa, sláma a podobně. Jejich výhodou je to, že se do daného typu vtěsná o nejvíce surovin a přitom zastanou malou plochu, takže je s nimi lepší manipulace a nezaberou tolik místa.

Peletky jsou zase miniaturní válečky. Práce s nimi je tedy snadná a můžete si dávkovat tolik paliva, které skutečně potřebujete. Díky svému rostlinnému původu jsou peletky oceňované jako ekologická surovina, která nezatěžuje okolí.

Co se týká ekologie, tak trendy poukazují na to, že lidé více žádají šetrné výrobky, proto se k tomuto jevu přechází i u jiných typů paliv. Rovněž uhlí nebo brikety jsou zhotovovány tak, aby měly příznivé vlastnosti.

Čím netopit

Jedná se o velký nešvar, když si lidé myslí, že co hoří, tak tím lze topit. Jednat existuje nařízení na spousty produktů, které jsou zakázané. Asi nemusíme zdůrazňovat pneumatiky a jiné technické umělotiny, které uvolňují do okolí škodliviny. Též se ale nabízejí i jiná paliva, která jsou nevhodná. Těmi může být třeba listí nebo seno. Jednak s tím máte více práce, protože tyto subtilnější suroviny rychleji zmizí, a pak se rovněž jedná o něco, co je nevhodné vzhledem k okolí. I když se jedná o přírodní produkty, tak spalováním mohou uvolňovat nepříjemné vůně a i na to si mohou třeba sousedé ztěžovat.

K topení tedy používejte jen výrobky tomu určené. Neexperimentujte s ničím jiným a nesnažte se takto zbavit nepotřebných produktů, které sice jdou spálit, ale mají řadu neblahých důsledků. Nejen, že více zatěžujete okolí, ale také ničíte topný systém, protože dané prvky nejsou třeba přizpůsobeny  na topení a některé extrakce se mohou usazovat na stěnách topných systémů a ucpávat je. Raději vybírejte v tom, čím se topit má.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24895 (topprodukt.cz#2267)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat