Kamenictví - Praha

Podíváme-li se na kámen jako takový, asi nás příliš nezaujme. Pokud jej však zpracuje šikovný kameník, nebo jej uvidíme doma v podobě mramorových podlah, parapetů či kuchyňských a koupelnových pracovních desek, budeme se nad jejich krásou rozplývat.

Ke koloběhu života patří také smrt. A, i když se nám to nelíbí, někdy také potřebujeme vyhledat schopného kameníka. Všichni máme někoho, kdo nám někdy zemřel. A pokud máme na hřbitově také pomníky, velmi nám záleží na jejich vzhledu.

Kde hledat kameníka?

Jak tedy najdeme schopného kameníka, který by byl nejen zručný, ale také cenově dostupný? Takový kameník je velmi nezvyklý řemeslník, který se nehledá příliš lehce. Lehkým způsobem jej seženete, pokud Vám jej doporučí někdo z Vašich blízkých. Pokud nikoho nenajdete tímto způsobem, porozhlédněte se na internetu, kde si jistě vyberete.

Kdo je to kameník?

Jak již napovídá sám název, je kamenictví řemeslný obor, který má na starost opracovávání kamene. Kameník tvoří kamenné práce průmyslovějšího charakteru a musí zvládat opracovávání kamenných útvarů, většinou pravidelných. Musí také zvládat kamenořez, což je geometrické zobrazení a provedení prostorových tvarů, složitějších kamenných prvků stavebních konstrukcí, jako jsou například různé části kleneb atd.

Velmi speciálním řemeslným oborem kamenictví je kamenosochařství. Kamenosochař je specialista na zhotovování kamenných soch, které se vyrábějí jak jinak než z kamene. Specifickou oblastí kamenictví je sekání písma. Písmo kameník nedělá podle šablony, protože žádná neexistuje, pokud ovšem netvoříte nápisy strojem. Záleží tedy na zručnosti řemeslníka, na jeho schopnosti vnímat styly písma a na schopnosti tuto představu přenést na kámen. Je též důležitá znalost tvaru písmen, zda jsou otevřená či uzavřená, aby dokázal sestavit nápis tak, aby mezery mezi písmeny působily stejnoměrně. Nápis se seká ručně takzvaným klínovým písmem, to znamená, že od stran ke středu se přisekává tak dlouho, až vznikne potřebná hloubka. Tak vzniká plastický tvar písmenek. Každý kameník sekající nápisy má svůj vlastní rukopis, podobně jako malíři, sochaři atd. Každý nápis je originál. Proto je velmi těžké při sekání dalšího nápisu na již hotovém pomníku přesně napodobit styl písma předchozích nápisů.  Řemeslně zhotovené nápisy na rozdíl od strojem broušených působí lidštějším dojmem. Člověk jim vtiskne určitého ducha.

Jaké používají kameníci materiály?

Nejčastější materiály, které kameníci používají jsou:

  • Mramor

Používá se jako materiál na stavbách. Díky své rozmanité struktuře a barevnosti je rovněž vhodný k výrobě dekorativních prvků a to zejména soch. Mramor se také velmi často používá při dláždění chodníků, kdy se z různobarevných dílů skládají mozaiky. Není vůbec vhodný na podlahy, neboť se velmi snadno podře. Mramor můžeme vidět v mnoha barvách a to zejména bílý, šedý a tmavý a světlý.

  • Žula

Slouží především jako stavební kámen a v neposlední řadě také k výrobě dlažby.

  • Travertin

Tento kámen se v současné době po vyleštění používá jako obkladový kámen. Je vhodný spíš jako obkladový kámen do interiérů.

  • Vápenec

V dnešní době slouží buďto jako štěrk nebo stavební kámen. Má však také zajímavě zbarvené odrůdy, které jsou žádaným a vyhledávaným dekoračním kamenem.

  • Pískovec

Pískovec mívá velmi různé barvy a to od šedé po žlutou až k červené a někdy může být také různobarevný. Velmi snadno se drolí a zvětrává. Pro svůj

vzhled a snadnou opracovatelnost se využívá ve stavebnictví, sochařství a také ke kamenickým účelům.

  • Opaxit

Opaxit je černé leštěné sklo a používá se zejména na výrobu náhrobní desky, do které se poté nápisy pískují (tzn.vybrousí se proudem písku). Opaxit můžete také vidět v podobě obkladů.

Čím se nápisy na pomnících barví?

Většinou se jedná o zlacení a stříbření nápisů a to, z čeho jsou, napovídá již jejich název. Zlacení písma vzniká výhradně použitím plátků pravého 24-karátového zlata. Oproti tomu ke stříbření písmen se používá kvalitní stříbřenka s vysokou odolností.

Kámen v kuchyni

Vybíráte-li si materiál do kuchyně a preferujete kámen, měli byste dát přednost žule. Ta má nejuniverzálnější užitné vlastnosti. Nevadí ji horko, je odolná proti mechanickému poškození, které v kuchyni můžete očekávat, tudíž jí nevadí poškození nožem ani chemické vlivy, které hrozí v podobě octa, citrónu nebo oleje.

Kámen a koupelna

Do koupelny se kámen hodí dokonale. A to jak na pracovních plochách tak rovněž jako obklady a dlažby. Do této místnosti byste měli vybírat mezi žulou a mramorem. Mramor zejména proto, že Vám může nabídnout velmi měkké barvy, které budou velmi příjemně ladit se sanitárním vybavením.

Jak se v domácnosti udržuje kámen?

Tak jako se staráte o svůj dřevěný nábytek a jiné vybavení domova, je potřeba opečovávat také kámen. Každý druh kamene má své osobité vlastnosti jako je různorodá tvrdost, nasákavost, obrusnost atd. a podle toho bychom se k nim měli také chovat. Kamenné výrobky v domácnosti, jako jsou kuchyňská pracovní deska, koupelnové desky a parapety jsou již od výrobce vybaveny ochrannou impregnační vrstvou, kterou je však potřeba po určité době obnovit. Tato obnova je velmi jednoduchá a každý z nás si ji zvládne udělat sám.

Velmi zvláštní pozornost bychom měli věnovat dlažbě z mramoru, pokud ji doma máme. Jak jistě víte, je mramor velmi náchylný k poškrábání a tak ji dokáže poničit i sebemenší kamínek, který si donesete domů. Proto je velmi důležité časté čištění. Na čištění mramoru je potřeba používat velmi šetrné prostředky, nikoli abrasivní, které by jej mohly ještě více poškrábat a poničit. Používáme tedy pouze přípravky na hladké povrchy.

I když si myslíte, že je to kámen a je dosti tvrdý, nenechte se mýlit. Je to sice kámen, ale velmi křehký a tak se Vám při nesprávném zacházení může stát, že dojde například k odštípnutí či dokonce k jeho zlomení. Některé drobné problémy Vám dokáže opravit pomocí speciálních tmelů šikovný kameník, ale vážnější poškození je bohužel nevratné. Proto je potřeba přistupovat k mramoru velmi opatrně, a pokud přemýšlíte nad tím, zda jej doma budete mít, nebo ne, měli byste vše velmi pečlivě zvážit. Mramor je krásný, ale je také drahý a je opravdu potřeba o něj náležitě pečovat.

Odkud pochází kámen, který máme doma?

Asi nikdo z nás si nemyslí, že by byl kámen, který doma máme ať již v podobě kuchyňské pracovní desky či podlahy, pouze domácím produktem. Většinou se tento kámen dováží a to z celého světa. Takže se může stát, že Vaše pracovní deska přiletěla z Brazílie, Jihoafrické republiky, Číny, USA apod. Firmy, které tyto věci vyrábějí, mají již většinou své vlastní dodavatele, kterým důvěřují, a tudíž si mohou být na 100% jisti, že je jimi použitý kámen tím nejlepším a nejkvalitnějším.

Využití kamene

Využití kamene je všestranné. Málokdo z nás si uvědomí, že kuchyňská deska je kamenná nebo podlaha je z kamene. Kámen již bereme jako samozřejmost a tak se nad jeho existencí nijak nepozastavujeme. Výhodou tohoto materiálu je především to, že se jedná o čistě přírodní materiál. Uvažujete-li o kameni jako materiálu, který chcete u Vás doma mít, je to správná volba. A k tomu, aby byl tento materiál zpracován co nejlépe, je potřeba, aby jej opracovával člověk, který mu rozumí. Proto trvejte vždy na tom, aby kámen ve Vaší domácnosti opracovával schopný kameník.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23953 (topprodukt.cz#563)


Diskuze a zkušenosti

Dana Stulírová | 23.06.2014 10:31
Re: Kamenictví - Praha Dobrý den, poptávám dodání opaxitové desky na hrob. Rozměry 50 x 32 cm + provedení nápisu - cca 20 písmen. Prosím o předběžnou kalkulaci. Zdravím Dana Stulírová

Martin | 25.06.2014 15:07
Re: Kamenictví - Praha Dobrý den potřebuji radu , jestli můžete pomoci jedná se my o vyleštění podlahy z mramoru .


Přidat komentář