Kamenictví - Svitavy

Když se řekne kamenictví, každý si může představit něco jiného – lom, suť, umění, sochy, pomníky, schody, pracovní desky do koupelny, dlažba aj. Vše zmíněné má však jedno společné – ušlechtilý přírodní kámen.

Kamenictví je svým způsobem umělecké řemeslo, kdy pod rukama zručného kameníka se přemění kámen v opracovaný kousek.

Někdo využije služeb kameníka ve spojitosti s nejsmutnější částí lidského života, úmrtí blízké osoby. Ovšem možnosti kamene jsou mnohem širší, neskýtají pouze využití na místu odpočinku, ale i v našich domovech, v podobě pracovní desky do kuchyně, ale i koupelen, nebo dlažby či schodů. Kámen jako takový je velmi oblíbený a žádaný i v reprezentativních prostorách, ke kterým patří galerie, muzea, banky apod.

Vybíráme kameníka znalého svého oboru

Ač by se zdálo, že řemesla, kamenictví nevyjímaje, jsou na ústupu a všude je to samý manažer, obchodní zástupce, není tomu tak. A je tomu rozhodně dobře. Protože, i když dá někomu více práce naučit se správně a přesvědčivě komunikovat, tak ne každý je zručný a umí tzv. vzít za práci.

Potřebovali jste někdy malíře, instalatéra, topenáře? Pak jste při hledání mohli narazit na určitý počet nabídek od Vašich známých, přátel, kolegů v práci. A pokud jste zapátrali na internetu, možná jste byli překvapeni množstvím odkazů na řemeslníky. Jak si však vybrat toho, pro Vás nejvhodnějšího řemeslníka? V tomto případě kameníka, kamenictví?

V prvé řadě se zajímejte o reference na Vámi vytipovaného kameníka. Můžete využít Vašich známých a přátel, nebo také internetu v rozličných diskuzích. Může se však stát, že s daným kamenictvím Vaši známí zkušenost neměli a ani internet Vám nepomohl. V tom případě jsou tu ještě webové stránky firmy, přesněji fotogalerie realizovaných zakázek.

Dalším parametrem, který by Vás mohl zajímat, je nabídka služeb. Ne každý kameník dělá vše a mohlo by se jednoduše stát, že si vyberete kamenictví, ale posléze zjistíte, že se zrovna tím, co chcete, nezabývají. Každopádně však neznamená, že když najdete kameníka s užší nabídkou služeb a poté ještě budete mít na výběr kameníka de facto s kompletní nabídkou, že jeden nebo druhý je lepší. Vše má totiž své pro a proti. Kupříkladu ten, který se může pochlubit výrobou čehokoli z kamene, tak nemusí být tolik zručný, precizní, jako ten, který se zaměřuje na užší sortiment, aj.

V neposlední řadě si všímejte, při komunikaci s kamenictvím, ať už emailové, nebo telefonické, jak s Vámi jednají; jaký je jejich přístup; či k Vaší zakázce přistupují individuálně (rady, tipy, vyslechnutí aj.).

Určitě se budete při výběru toho nejvhodnějšího kamenictví rozhodovat i podle ceny. Můžete si udělat sami takový miniprůzkum, kdy si necháte od Vámi vytipovaných firem vyhotovit cenovou kalkulaci. Všímejte si, co vše kalkulace zahrnuje. Mohlo by se i stát, že si vyberete firmu, nabízející velký cenový rozdíl oproti jiným, ovšem, třeba v dané kalkulaci nebyl započítán materiál nebo doprava aj.

Včasné řešení využití kamenických služeb

Kdo by chtěl myslet na nejhorší, tj. vlastní skon, nebo našich blízkých. Ovšem, jsou mezi námi i tací, kteří opravdu nic neponechávají náhodě: sepisují závěti, vybírají místo, kde bude pohřbena jejich rodina, až přijde čas…. Určitě je lepší mít dopředu zjištěný kontakt na zručného, spolehlivého kameníka, který nám vyjde vstříc v našich požadavcích, odvede svoji práci kvalitně, na té nejvyšší úrovni.

Náhrobky

S čím vším se můžete obrátit na kamenictví ve věci náhrobku? Obrátíte-li se na kameníka s žádostí o vyhotovení náhrobku, nabídne Vám zhotovení jedno nebo dvoj hrobu, pomníku, urnového pomníku, ale také hrobky. Poslední zmíněné dílo, tj. hrobka, je spíše výjimkou, kdy se na kameníka zákazník obrátí s jejím vyhotovením. Jedná se o celkem nákladnou záležitost, a také je zapotřebí více místa než v případě klasického hrobu. Hrobka představuje zděný hrob se vstupem, a to na jednu, ale i více rakví, třeba pro celou rodinu. Hrobka je častokrát jedinečným dílem, na kterém se právě ukáže zručnost, umělecké cítění příslušného kameníka. Oproti tomu, rozhodneme-li se pro urnu, je možné ji postavit na hrob zesnulého nebo také uložit do země. Samotný** hrob** se může zakrýt deskou, a to po celé části hrobu nebo jen částečně, kdy nezakrytou část mohou zdobit vysázené květiny.

V případě klasického hrobu či dvoj hrobu je možné jeho vrchní část plně nebo částečně zakrýt deskou. Rozhodneme-li se pro částečné zakrytí deskou, zbývající část je možné také, jako výše, ozdobit květinovou výsadbou, nebo pokrýt kamennou drtí. K samotnému hrobu ještě patří náhrobek, který může být různého tvaru, velikosti.

Pokud tápete, pro jakou možnost se rozhodnout, nechte si poradit a inspirovat u Vámi vytipovaného kameníka, který Vám může předložit katalog svých prací, abyste měli představu a lépe, snadněji si zvolili.

Opravy hrobů

Čas a s ním spojené faktory působí na všechno a všechny, tj. nejen my bytosti stárneme, ale i neživé věci a produkty. Zvláště pak, pokud jsou umístěné v exteriéru, bez ochrany před přírodními vlivy, jako je déšť, sníh, mráz apod. Čas se podepíše i tam, kde odpočívají naši blízcí. Nejčastěji se jedná o propadlé hroby. Pro většinu** kamenických firem** není problém opravit, zrenovovat hroby, ale i nápisy. Vždy na míře poškození se zhodnotí, zda je zapotřebí větší rekonstrukce, dílčí nebo kompletní výměna. Co se týká poškozeného textu, je možné jej dopsat, oživit barvu apod.

Žulové kuchyňské desky

Přemýšlíte se o rekonstrukci, modernizaci kuchyně? Pamatuje Vaše linka i lepší časy, ale nechcete se s ní ještě rozloučit? Nebo si chcete dopřát zcela novou, moderní linku? Kromě samotných skříněk, poliček, úchytek, je snad tím nehlavnějším prvkem pracovní deska, na které připravujeme pokrmy. Moderní materiály pracovní desky nejen skvěle vypadají, v porovnání s umakartem či dřevotřískou, ale také jejich užitné hodnoty jsou mnohem větší. Velmi oblíbeným a vyhledávaným materiálem je kupříkladu žula, a to nejen pro jednoduchou údržbu, ale také širokou nabídku designu, nadčasovost, a co víc, nebudete se muset bát položit rozpálený hrnec přímo na desku. To u umakartu byste si dovolit nemohli.

Žulové schody

Bydlíte v patrovém rodinném domku? Pak jak jinak se dostat do vyššího patra než po schodech. Setkáváme se se schody z rozličného materiálu, jako je dřevo, kov, ale také kámen. A právě poslední zmíněný materiál je velmi vyhledávaným. U kamenných schodů se Vám těžko stane, oproti dřevu, že by po čase začaly vrzat, dal se do nich červotoč, začaly hnít apod. A kov? Ten se spíše hodí do průmyslových budov nebo exteriéru než do našich domovů. Ovšem, samozřejmě vkus každého z nás je odlišný. Z kamenných schodů se budete moci těšit nejen doma, ale třeba i na chatě či zahradě, a to po mnoho a mnoho let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23996 (topprodukt.cz#654)


Přidat komentář