Kamnářské práce - Mutěnice

Rádi byste nejen zútulnili a dodali originální punc Vašemu domovu, chatě, chalupě, ale také byste si chtěli užít příjemného tepla, které ohřeje zkřehlé tělo i duši? Je možné si obléci jednu vrstvu oblečení navíc. Ovšem tím nijak nevylepšíte Vaše obydlí.

A co se týče dosažení lepšího komfortu, tak k němu také nedojde tak, jak byste nejspíš chtěli. Mnohem efektivnějším a účinnějším řešením jsou krby a krbová kamna.

Stavba krbů, krbových kamen svépomocí

Do jejich výstavby se někteří domácí kutilové pouští svépomocí, a to za podpoření odborných publikací, rad a tipů na internetových diskuzích aj. Ovšem, co se jeví v teorii jako celkem samozřejmá a snadná věc, se může v praxi proměnit v noční můru. A tak se může stát, že v lepším případě sice postavíte určitým způsobem krb, či krbová kamna, ale zatopit se v nich nebude dát. Takže se z nich budete moci těšit alespoň vizuálně, což Vám však co do funkčnosti k ničemu nebude. V horším případě krb, či krbová kamna ani nepostavíte, respektive se Vám stavba sesype před očima a kachlíky se rozbijí. A co nyní? Nezbývá, než se buď zcela vzdát snu a přání, nebo si zavolat profesionálního kamnáře.

Sečteno a podtrženo, neuváženým krokem, pokud zrovna nebudete zkušenými staviteli krbů, krbových kamen, neušetříte ani Váš drahocenný čas, ale také ani peníze. Naopak Vás takový počin vyjde mnohem dráž, než kdybyste se rovnou obrátili na některou z kamnářských firem.

Kamnářské práce v kostce

Obor kamnářství zahrnuje celou škálu činností. Sami se můžete přesvědčit. U profesionální kamnářské firmy můžete poptávat kupříkladu stavbu interiérových a venkovních krbů i krbových kamen – opravu krbů a krbových kamen – montáž krbových vložek (horkovzdušných, teplovodních) – opravu krbových vložek – stavbu udíren – instalaci pecí na chléb a pizzu – instalaci topidel, která jsou zařazená do programu zelená úsporám aj.

Krbová kamna

Váháte, zda dát přednost krbovým kamnům nebo krbům? Pojďme si představit krbová kamna. Oproti krbům mají ten plus, že je možné je celkem lehce přemístit. Krbová kamna, co do typu však nejsou jen jediná. Každý z typů krbových kamen je přímo určený k určitému způsobu používání. Kromě toho, rozdílnost krbových kamen také spočívá a řídí se podle rozlohy a uspořádání dané místnosti, kde by kamna měla být instalována. Krbová kamna se mezi sebou liší samotnou konstrukcí opláštění, ale také konstrukcí topeniště, jako takového. Topeniště může být roštové s přestavitelným roštem – roštové – bezroštové. Při výběru krbových kamen si, kromě jiného řekněte, zda budete chtít topit uhlím, dřevem, či jiným topidlem. Jednotlivá krbová kamna se totiž liší i dle topiva. A v neposlední řadě je rozdíl mezi krbovými kamny kvalitou materiálů, které jsou pro jejich výstavbu použity.

Krbová kamna konvekční a sálavá

Jedním ze základních rozdělení krbových kamen, je na kamna konvekční a sálavá. Rozdíl spočívá v produkování tepla. Princip konvekčního tepla spočívá v tom, že vzduch, který proudí kolem topidla, se nejen ohřívá, ale také rozpíná a stoupá. Takto ohřátý vzduch proudí po příslušné místnosti. Nevýhodou může být to, že vzniklý teplý vzduch je převážně pod stropem místnosti. Ovšem, použijete-li ventilátor, pak je možné tento vzduch dostat i do spodních částí místnosti.

Princip sálavého tepla spočívá v proudění teplých „paprsků“ vzduchem. V případě, že některý z paprsků narazí na určitou překážku, zvýší se teplota dané překážky. Z toho důvodu je zřejmé, že u krbových kamen sálavých není moc vhodné umísťovat předměty a nábytek příliš blízko. V blízkosti kamen je totiž výrazně větší teplota, než v místě vzdálenějším. V porovnání s krbovými kamny konvekčními, krbová kamna sálavá dokážou patřičnou místnost vytopit o poznání rychleji. Záleží tedy zcela na Vás, zda upřednostňujete pomalé a rovnoměrné vytápění, či vytápění rychlé.

Výhody a nevýhody jednotlivých krbových kamen

A jak již to tak bývá, když se srovnávají dva produkty, tak zde máme výhody i nevýhody. Pojďme se napřed podívat na krbová kamna konvekční. Jejich výhoda spočívá v dosažení rovnoměrnějšího tepla. Konvekční kamna také nevyhřejí pouze místnost, kde se kamna nachází, ale také místnosti sousedící. V případě, že máte doma malé děti, nemusíte mít obavy, že by se popálily, kdyby náhodou na kamna padly, narazily apod. Nevýhoda krbových kamen konvekčních spočívá především v poněkud vyšší ceně, která je způsobená složitější výrobou.

Sálavá kamna dosáhnou příjemného tepla za krátkou dobu. Pokud jste tedy zkřehlí a nechcete zbytečně dlouho čekat, potěší Vás tento typ kamen. Na druhou stranu však vytápí místnost nerovnoměrně, kdy v blízkosti kamen je výrazně větší teplo, než na druhé straně místnosti. Další nevýhodou je, že kamna vyhřejí jen konkrétní místnost, kde jsou kamna umístěna. A máte-li v rodině malé děti, pak musíte být neustále v pozoru, aby nedošlo k jejich popálení od velmi teplých kamen. Nebo je zapotřebí si pořídit ochrannou, bezpečnostní mřížku.

Výstavba krbů na míru

Zaměříme-li se nyní na krby, pak u nich máte tu možnost, že se nemusíte spoléhat na nabídku trhu, jako je tomu u krbových kamen. U krbů, jako takových, máte tolik možností, kolik jen chcete. Nemalá výhoda krbů je v tom, že si je můžete nechat vystavět přesně na míru, a to vzhledem k uzpůsobení zařízení a stylu domu, chaty, chalupy.

To však do jisté míry může pro celou řadu potenciálních zájemců o krb znamenat problém. Inspiraci vzhledu a řešení krbu je možné čerpat z knih či webových stránek společností, které se výstavbou krbů zabývají. Ovšem, je to „jen“ obecná předloha, která do určité míry nerespektuje a nebere v potaz dispoziční a rozměrové řešení Vašeho domova.

Dobrá zpráva je, že nemusíte tzv. vařit z vody. Obrátíte-li se na profi kamnáře, pak Vám může pomoci se samotným návrhem krbů. Dokonce některé firmy nabízí i službu vyhotovení 3D návrhů krbů. Budete tak mít možnost vidět hotový krb ještě dříve, než bude na svém místě.

Rozhodnout se a vybrat si ta pravá krbová kamna, nebo krb, není zas tak jednoduché. Možností, které nabízí krbová kamna i krby, je celá řada. Pokud se nechcete „utopit“ v moři informací z odborných knih, časopisů a diskuzí, pak můžete u profesionální kamnářské firmy poptávat nejen výstavbu kamen, krbů, ale také odbornou radu a pomoc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id25032 (topprodukt.cz#2419)


Přidat komentář