Malíři, natěrači a tapetáři - Znojmo a okolí

Kouzlo jednotlivých místností domova neodmyslitelně dotváří také vzhled zdí, tedy jejich textura a barevnost. Ne vždy se ovšem každému podaří zamýšlené dílo při malování či tapetování dovést ke zdárnému konci.

Většina lidí si zakládá na tom, aby byl jejich domov útulný, tudíž aby se v něm jeho obyvatelé cítili co nejpříjemněji. Nejen celková dispozice obydlí, rozložení nábytku, funkčních či estetických doplňků vytváří to pravé prostředí, ale samozřejmě také barevné provedení a povrchová úprava zdí. Do malířských, natěračských prací či tapetování se můžete pustit svépomocí. Mnohdy však tato na první pohled snadná činnost může skončit nezdarem v podobě nevzhledných šmouh na zdech, na křivo nalepených tapet či nevyhlazenými bublinkami pod tapetami. Proto není od věci přenechat tuto práci odborníkům.

Úprava stěn před malováním či tapetováním

Před dekorováním stěn je nutno celé jejich plochy náležitě připravit, aby pak malířské či tapetářské práce měly co nejefektivnější účinek. Mnohdy se na zdech totiž nachází již několikátá vrstva omítky či staré tapety, tudíž je v první řadě zapotřebí odstranit či poupravit předchozí povrchovou vrstvu. Kvalitní příprava podkladu je totiž základní podmínkou pro dosažení požadovaného efektu následných prací a prodloužení její životnosti. Pokud je původní povrch tvořen již několikátou vrstvou, je lepší tyto vrstvy odstranit a pak aplikovat novou omítku. Nebo také můžete využít penetračních prostředků, jež zpevnění staré omítky, zabezpečují sjednocení podkladu před použitím konečné povrchové úpravy. Pokud se ve zdech nacházejí díry či praskliny je pro jejich zacelení vhodná sádra či stěrkovací hmota. Aby se po takovémto zákroku povrch stěny opět vyhladil můžete využít ocelové hladítko, které napraví vzniklé nerovnosti. Stěny byste měli dále před jejich konečnou povrchovou úpravou zbavit veškerých nečistot (prachu, skvrn a mastnoty). K tomu vám dokonale poslouží mazlavé mýdlo a z něho vytvořená tzv. mýdlová voda.

Páskování

Pokud je podkladová vrstva správně upravena, praskliny zahlazeny a celá zeď očištěna, můžete přistoupit instalaci pásek. Páskami si vyznačíte prostor, který chcete malovat. Díky páskám si také zajistíte, rovnoměrné okraje a zamezení proniknutí barvy do míst, která malovat nechcete. Obvykle se páskou nejprve oblepují stropní prostory a postupuje se od okna ke dveřím.

Správný postup při malování

S malováním začínejte u stropu. Barva by se měla nanášet rovnoměrně asi tak v metrových pruzích. Aby se co nejvíce zamezilo viditelnému efektu šmouh, aplikujte barvu ve směru dopadajícího světla. Lépe také na případné šmouhy uvidíte při denním světle než při umělém osvětlení. Obvykle se barva nanáší ve dvou až třech vrstvách, ovšem záleží na vlastnostech podkladu a na barvě samotné. Další vrstvou opatřete stěny až po úplném zaschnutí vrstvy předchozí, jedině tak jste schopni posoudit průběžný efekt malování.

Jaký prostředek k malování vybrat?

Před samotným malováním je dobré zvážit dle svých možností a schopností, ale také dle dispozičních charakteristik daného prostoru, povrchu stěny a zvolené barvy jaké prostředky při malování použijete.

Malířská štětka

V dřívější době byla malířská štětka velmi hojně využívaným prostředkem při malování, avšak i dnes se stále těší u mnohých uživatelů své oblibě. Na trhu jsou dostupné jak štětce z přírodních materiálů jako např. z prasečích štětin, tak z umělých vláken. Malířské štětce se také liší tvarem, jejichž použití pak závisí na předmětech, které s nimi zamýšlíte natírat. Ploché štětce jsou ideální k malování velkých rovných ploch, na těžko dostupná místa využijete zakřivených štětců a na zakulacené prvky pak kulatých štětců. V každém případě by malířská štětka měla být dostatečně vláčná, čemuž dopomůže hodinové máčení ve vodě před samotnou prací. Malířská štětka je vynikajícím pomocníkem u stěn s hrubší texturou a členitějším povrchem.

Váleček

Váleček je dokonalým pomocníkem pro amatérské malíře. Tento malířský prostředek s sebou přináší snadnou manipulaci a dopomáhá k rychlému a zdárnému vykonávání práce. Je však vhodný na prostory s velkou plochou a bez většího členění.  Stejně tak jako u malířských štětek, je i u válečků možno volit z více druhů. Válečky mohou mít jak různé šířky, tak různé potahy. Potahy mohou být vyrobeny z přírodních surovin, nejčastěji z jehněčí srsti nebo pak také z umělých materiálů. Dle malovaného povrchu se pak volí délka vláken. Čím hladší povrch, tím kratší vlákna válečku zvolíte. Pokud máte vysoké stropy, využijte výhod válečků s teleskopickou rukojetí. Obvykle si k válečku také můžete dokoupit nádobu na barvu a mřížku na otření přebytečné barvy. V poslední době se čím dál větší oblibě těší i válečky, které se do barvy nenamáčejí, ale do kterých se barva aplikuje zevnitř. Tím je malování ještě více usnadněno.

Polštářek

Představuje určitou variantu částečně zastupující štětec a částečně váleček. Jedná se o ploché polštářky s jemnými vlákny. S tímto polštářkem jste schopni vymalovat jak velké plochy, tak i málo dostupná místa.

Stříkací pistole

Stříkací pistole je dalším prostředkem, který můžete při malování stěn využít. Její pořízení je však oproti předchozím variantám poněkud nákladnější. Avšak nanášení barvy pomocí stříkací pistole je velmi efektivní a rovnoměrné.

Volba barevných odstínů

Barvy a jejich odstíny také dotváří celkovou atmosféru interiéru, proto by se jejich volba v jednotlivých místnostech, měla odvíjet nejen od vašeho stylu, ale také od funkčnosti daných pokojů. Aby se barvy vzájemně vhodně doplňovaly a aby celkové prostřední nepůsobilo příliš barevně různorodě, měli byste zvolit nanejvýš dvě základní barvy. Ty pak můžete vhodně doplnit dalšími, které vycházejí z odstínů základních barev. Vždy je třeba také zohlednit množství světla, které je v místnosti dostupné. V tmavých místnostech zvolte světlé odstíny barvy. V prosvětlenějších místnostech si můžete dovolit uplatnit i ty sytější tóny barev. V místnostech, kde během dne aktivně trávíte svůj čas, by měly být teplé barvy, které dodávají energii a vzbuzují v člověku pocit radosti. Naopak v místnostech, kde odpočíváte a relaxujete, si vymalujte stěny studenými barvami, které uklidňují mysl.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24900 (topprodukt.cz#2273)


Přidat komentář