Stavba kachlových kamen a krbů

Oheň v domácnostech, ať již uzavřený nebo otevřený, provází lidstvo od nepaměti. I v současné době je oheň, ať již v krbu nebo kachlových kamnech, velice populární. Mimo to, že vydává příjemné teplo, dokáže navodit kouzelnou a pohodovou atmosféru.

Kachlová kamna a krby

V dnešní době, kdy se neustále zvyšují ceny energií, se lidé čím dál častěji navracejí k topení tuhými palivy, zejména dřevu. Většina lidí, kteří bydlí v rodinném domku, nemluvě o chatařích a chalupářích, si už asi nedokáží přestavit svoje obydlí bez plápolajícího ohně. Plápolající oheň dodá každému příbytku příjemnou pohodu a rodinnou atmosféru. Dnešní krby nebo krbová či kachlová kamna plní jednak funkci plnohodnotné součásti topného systému našich obydlí, ale i funkci estetickou, jako designový doplněk domácnosti. V současnosti je nepřeberná škála všech možných typů krbových nebo kachlových kamen nejrůznějších tvarů, barev, apod., z kterých si dozajista vybere i ten nejnáročnější klient. Je také spousta profesionálních firem, které se zabývají navrhováním a následnou realizací krbů a kachlových kamen dle Vašich představ, čímž získáte do domu opravdový originál.

Stavba kachlových kamen a krbů

Jestliže uvažujete o tom, že si do svého domu či na chalupu necháte postavit krb nebo kachlová kamna, rozhodně se obraťte na nějakou osvědčenou a zavedenou firmu, která má s touto činností dostatek zkušeností.

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou doslova staletími prověřená, jako zdroj tepla do chalup, rodinných domků, apod. Kachlová kamna vydávají sálavé teplo, což znamená, že teplo, které vydává, neohřívá vzduch, ale předměty, na které dopadá, takové teplo se nejvíce podobá slunečnímu teplu. Kachlová kamna jsou schopna naakumulovat teplo a držet jej asi 2 – 20 hodin, záleží na konstrukci kamen, zda jsou lehká, středně těžká nebo těžká.  Výhodou sálavého tepla je také to, že ve vytápěné místnosti je téměř stejné teplo jak u podlahy, tak i u stropu. Toto teplo je také vhodné i pro alergiky, astmatiky i pro osoby trpícími respiračními chorobami, protože nedochází k vysušování vzduchu. Kachlová kamna se nejčastěji vyrábí ze šamotu, vermikulitu a samozřejmě z kachel od různých výrobců. Kachlová kamna jsou zcela jistě dobrou volbou, protože se jedná o zdravé a ekonomické vytápění. Kachlová kamna lze koupit již hotová, nebo Vám je šikovný kamnář postaví přesně dle Vašich představ. Kachle mohou mít rozličné dekory, tvary, barvy. Nejčastěji se kachlová kamna používají s kamnovou vložkou, která může mít výkon od 2 – 40 kW, u těchto kamen dochází k minimálním ztrátám tepla. Na trhu existují také kachlová kamna s biotopeništěm, kdy je u topeniště přiváděn vzduch dvířky, ne přes rošt, díky čemuž dochází k lepšímu prohořívání. U biotopeniště je možné, aby byla dvířka prosklená, jelikož je vzduch přiváděn na sklo, což má za následek oplach skla a vyšší teploty při spalování dřeva. Kachlová kamna mohou být opatřena i teplovodním výměníkem, což znamená, že část energie je využita pro ohřev vody, která je uložena v akumulační nádobě. Teplá voda z výměníku je pak pomocí čerpadla rozháněna do topných těles, radiátorů. Teplovodní výměník je možné napojit i na stávající teplovodní soustavu, ať již je vytápěna plynem, nebo elektrikou. V každém případě výstavbu kachlových kamen na míru, nebo jen zapojení hotových kamen, vždy přenechte odborné kamnářské či topenářské firmě.

Krby

Krby jsou jako zdroj tepla používány od pradávna, můžeme se s nimi setkat například již v chladných místnostech u středověkých hradů, kde masivní krby s otevřeným topeništěm zpříjemňovali chladné období. Krby byly vždy spojovány s otevřeným ohněm, který působí relaxačně, v posledních letech jsou ale krby vybavovány krbovými nebo teplovodními vložkami od různých výrobců, které lépe využívají hořením vzniklé teplo. Takové krby mají lepší výhřevnost a jsou i ekonomičtější. Krby jako takové vydávají z převážné části konvenční teplo. Vzduch je přiváděn pod topeniště, kde se ohřívá kolem krbové vložky a poté vychází horní mřížkou do místnosti. Jestliže se použijí u krbu takové speciální vložky, je možné jejich použití i u nízkoenergetických domů. Krby mohou být postaveny, stejně jako kachlová kamna, dle Vašich představ, na základě zhotoveného projektu. Při stavbě se postupuje tak, že krbová vložka je dle Vašich představ obestavena z různých materiálů, např. z liaporových desek, šamotu, nebo i z kachlových prvků. Nejčastější chybou při stavbě krbu, že v místnosti, kde má krb stát, se dodá příliš mnoho energie, dojde k předimenzování a v místnosti tak vzniká příliš mnoho tepla. Teplo z krbu je možné na základě teplovzdušných průduchů rozvést i do jiných místností v domě. Stavbu krbu je samozřejmě vhodné přenechat také odborné firmě, s potřebnými zkušenostmi, protože jedině tak si můžete být jisti, že nehrozí žádné nebezpečí, a že vše bude fungovat tak jak má. Krby mohou být jak vnitřní, tak i venkovní jako součást zahradního posezení. Pěkný a funkční krb se může stát dominantou jak obývacího pokoje, tak i venkovního posezení.

Stavba krbu

Při stavbě je důležité rozvrhnout si správný rozměr, který si lze odvodit dle poměru plochy vstupního otvoru krbu, ku ploše štěrbiny a ku ploše průřezu komína, poměr by měl být 10:1:1. Stavba se provádí, jak je již výše uvedeno, obestavěním krbové vložky (pokud si nepřejeme otevřené ohniště) různými materiály, jako je šamot, dále pak cihly nebo kámen, atd. Základem krbu je betonový sokl, vysoký 5 -10 cm, přičemž je třeba myslet na niku, v které se bude ukládat dřevo. Pokud hodláte mít krb v patře, určitě nezapomeňte na nosnost stropu a na izolaci od podlahy. Šamotové cihle, ze kterých je postaven vnitřek krbu, musí být vodorovné se stejně širokými spárami. Jakmile je hotová konstrukce krbu, je možné ji omítnout nebo obložit třeba kamenem, lícovými pásky. Na stavbu základu je možné použít i lehčené materiály. To je jen velice hrubý nástin stavby krbu, nejlepší je v každém případě tuto práci přenechat profesionálům, s kterými si budete jisti vynikajícího výsledku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24994 (topprodukt.cz#2380)


Přidat komentář