Chiptuning - Liberec

Mnozí motoristé mají o chiptuningu zkreslené představy. Vědí, že pomocí chiptuningu mohou zvýšit výkon motoru. Možná vědí, že chiptuning dokáže zároveň snížit spotřebu. Je to opravdu tak? Podívejme se, co chiptuning přináší a jak se vlastně správně dělá.

Pro ty, kteří se zajímají o výkon svého motoru je chiptuning známou věcí. Pro motoristy, kteří se o svoje auto rádi starají, je výraz chiptuning známým pojmem, ale možná se jej trochu, z pouhé neznalosti, bojí. Neinformovaným prozradíme, že chiptuning je úprava softwaru řídící jednotky, která vede nejen ke zvýšení výkonu motoru. Tento článek je určen všem motoristům, kteří by si chtěli svého plechového miláčka vymazlit. Podíváme se, jak se chiptuning motoru správně dělá, co je to diagnostika řídící jednotky automobilu a co dělat, když Vás zlobí** filtr pevných částic**.

Co je to chiptuning?

Řečeno odbornými slovy, chiptuning je optimalizace parametrů řídící jednotky motoru, kterou používají všechny moderní automobily. Chiptuning je tedy elektronická úprava SW řídící jednotky motoru, která vede k** optimalizaci výkonu** motoru, zlepšení dynamiky vozidla a snížení spotřeby. Jednoduše - změnou dat v řídící jednotce, chiptuningem, dosáhnete okamžitého zvýšení výkonu motoru a jeho točivého momentu. Zvýšení výkonu může být podstatné, až o 35%, zvláště výrazné zvýšení výkonu nastává u motorů s turbem. Druhá kladná věc, která po zásahu chiptuningem nastane, je úspora paliva. Spotřeba klesá až o 12 %. Jak je to možné? Chiptuning optimalizuje hodnoty řídící jednotky přesně pro Váš motor. Diagnostiku a správné hodnoty v řídící jednotce dokáže nastavit chiptuningová firma.

Kvalitní chiptuning - Liberec

Pokud bydlíte v Liberci, můžeme Vám doporučit zkušenou chiptuningovou firmu .

 • chiptuning pomocí nejmodernějšího SW i HW, který se neustále aktualizuje
 • chiptuning pro nákladní automobily (po dohodě)
 • odstranění filtru pevných částic - DPF / FAP off
 • autodiagnostika - multiznačková diagnostika včetně zámořských aut
 • airbagy - reaktivace řídících jednotek airbagů vozidel (pro autoservisy)
 • imobilizéry - diagnostika a opravy originálních imobilizérů, včetně programování čipů (transpondérů) do autoklíčů
 • radia a navigace - zjištění ztraceného kódu elektronickou cestou, instalace českého menu do navigací koncernu VW.
 • tachometry - opravy panelu přístrojů vozidel, závady typu nefunkčních měřidel otáček, rychlosti, atd., nastavení km (po výměně)

Chiptuning optimalizace výkonu

Nastavení řídící jednotky motoru u sériově vyráběných automobilů je vždy řešeno jako kompromis. Software výrobců automobilů je řešen tak, aby splňoval normy pro emise, výkonu motoru nebo používanou kvalitu paliva s ohledem pro všechny země světa, kam se daný automobil vyváží. Osobní automobily jsou vyráběny ve velkých sériích a proto je řídící jednotka nastavena kompromisně. Kompromis sice vyhovuje nařízením každé země, ale není to pro Váš motor tím nejlepším řešením. Softwar lze tedy upravit tak, že bude upraven přesně pro Váš motor. Specializovaná chiptuningová firma přesně ví, jak to udělat. Udělá diagnostiku Vašeho vozu a sériový software upraví tak, že Váš motor bude pracovat v ideálním režimu. Po úpravě chiptuningem tedy dojde zákonitě k zvýšení výkonu, zvýšení krouticího momentu a současně ke snížení spotřeby.

auto Audi

Jak se dělá chiptuning?

Navýšení výkonu motoru spočívá v přeprogramování seriového softwaru. Tím je dosaženo optimalizace vstřikovací charakteristiky, zvýšení plnícího tlaku a změny veškerých podstatných faktorů, které ovlivňují chod motoru. Při odborném přeprogramování řídící jednotky není používán pouze jeden software, ale různé modifikace, podle druhu** řídící jednotky** a její výrobní verze. Aby modifikace softwaru (chiptuning) byla opravdu perfektní, musí být nejprve zkontrolována správná a bezchybná funkce všech části motoru. K tomu je potřeba udělat diagnostiku vozu. Po modifikaci se automobil ještě zkontroluje přes autodiagnostiku. Pracovníci odborné chiptuningové firmy si chtějí být jisti, že je vše v naprostém pořádku.

Kde si nechat chiptuning udělat?

Zde platí důležitá** zásada** - chiptuning si vždy nechte provádět u zkušené chiptuningové firmy! Jedině ta ví, jak správně řídící jednotku upravit. Zkušená chiptuningová firma Vám poskytne na svoji práci** záruku**. Některé chiptuningové firmy dokonce nabízejí několikadenní zkušební dobu a záruku vrácení peněz, pokud nebudete s jejich prací spokojeni! Zkušená chiptuningová firma ví, že nesmí zvyšovat výkon motoru za každou cenu. Výkon motoru upravuje vždy v rámci jeho konstrukčních možností. Pozor si dávejte na nezkušené laiky, kdy díky jejich amatérským úpravám často dochází k selhání motoru z důvodu přetížení. Odborná chiptuningová firma nepoužívá powerboxy, což je přídavná jednotka, která pouze mění měřené hodnoty čidel vozidla. Tím nutí řídící jednotku motoru k reakci zvýšení, ale  nejčastěji pouze dávkování paliva. Naopak specializovaný software na zvýšení výkonu a točivého momentu motoru je optimalizací jeho chodu. Vše je úměrné s ohledem na další části automobilu a životnost.

Hlavní výhody chiptuningu

Výhody jsou:

 • zvýšení výkonu motoru
 • snížení spotřeby paliva
 • vyšší maximální rychlost
 • prodloužení životnosti motoru
 • větší pružnost motoru
 • bezpečnější předjíždění
 • lepší dynamické vlastnosti zatíženého vozu
 • jízda do stoupání bez nutnosti zařadit nižší rychlostní stupeň

Autodiagnostika vozidla

Veškeré moderní automobily jsou v dnešní době vybaveny elektronickými řídícími jednotkami. Ty mají na starosti řízení motoru a celou řadu dalších funkcí. Elektronika také umožňuje určit případnou závadu, na kterou Vás automobil upozorňuje na palubní desce. Řídící jednotka je vybavena pamětí závad, do které ukládá informace.** Načtením** této paměti je pak možné snadno vyhodnotit i drobné závady, které Váš automobil nehlásí. Ve výpisu závad se objevují drobné poruchy, které se objevily i sporadicky. Vlastní autodiagnostiku lze shrnout do čtyř bodů:

 • K řídící jednotce automobilu se připojí diagnostický přístroj nebo počítač se speciálním softwarem
 • diagnostický přístroj načte informace z řídící jednotky
 • údaje z jednotlivých čidel je možné** načítat** také za provozu vozidla (testovací jízda)
 • hodnoty lze vytisknout a uchovat pro další servisní zákroky

Co je to filtr pevných částic

Filtr pevných částic je zařízení, které zachycuje ve výfuku** pevné částice zplodin**, mají za úkol zvýšení emisní čistoty dieselových vozidel. Ve chvíli, kdy řídící jednotka pomocí tlakových čidel vyhodnotí, že je** filtr** již příliš zanesen, aktivuje proces regenerace filtru, kdy se zvýší teplota výfukových plynů a obsah filtru, při velmi vysoké teplotě, projde dalším spalovacím procesem. V praxi se bohužel ukázalo, filtry pevných částic jsou poměrně problémové. Filtr pevných částic je další překážkou ve výfuku, která brání spalinám volně odcházet a tím se snižuje výkon motoru. Filtr se postupem času navíc ** často **zanáší a následuje jeho nutná výměna (*** *investice v hodnotě cca 10 - 30 tisíc korun).

Jak vyřešit problémy s filtrem pevných částic?

Pokud máte neustálé problémy s filtrem pevných částic*** ** ***** (nouzový režim vozidla, chyba snímače diferenciálního tlaku ve výfuku apod.), pomůže Vám **chiptuningová firma. Právě chiptuningová firma Vám může nabídnout definitivní řešení  - odstranění filtru z vozidla. Tato úprava spočívá ve dvou krocích. Prvním je fyzické odstranění filtru z vozidla, odmontování a zajištění nedůležitých komponentů. Poté následuje softwarové odstranění filtru pevných částic. Elektronické odstranění systému** DPF / FAP** je prováděno přeprogramováním software řídící jednotky motoru, kde je vyjmuta kompletní softwarová strategie DPF / FAP filtru ( funkce regenerace, měření tlakových a teplotních sond, omezování výkonu motoru). Odborná chiptuningová firma nepoužívá často chybující emulátory sond, ale provedou aktualizaci softwaru řídící jednotky motoru.** **

Výhody odstranění filtru pevných částic

Odstraněním filtru pevných částic jsou vyřešeny veškeré problémy, které filtr často přináší:

 • Výrazné zvýšení výkonu motoru
 • Zvýšení kroutícího momentu, který je možné nastavit díky prostupnějšímu výfukovému potrubí
 • Nižší spotřeba - p říznivější spodní rozsah otáček.** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24130 (topprodukt.cz#892)


Přidat komentář