Montáž a demontáž lešení - okr.Uherské Hradiště, Pašovice

Stavební firma, samostatný stavebník i firma zabývající se rekonstrukcí či zateplováním budov, nikdo se neobejde bez lešení, které zabezpečuje hned několik funkcí. Je plošinou kde řemeslníci pracují, prostor pro materiál, ale také chrání dělníky i chodce.

Stavíte nebo opravujete dům, zateplujete nebo nahazujete fasádu a nevíte kde a jaké potřebujete lešení? Ať už pro venkovní nebo vnitřní použití - bez lešení to asi nepůjde. Nejprve vezměte v úvahu typ terénu, výšku domu a počet lidí při práci, který je také důležitý. Lešení je tedy pomocná stavebnicová konstrukce, používaná ve výškách jako pracovní plošina. Jaké tedy existují druhy lešení?

  • rámové, dílcové, trubkové lešení
  • systémové – tyčové, plošné nebo prostorové
  • ocelové, hliníkové, sklolaminátové, dřevěné
  • stabilní nebo pojízdné

Zelená úsporám

Program Zelená úsporám měl původně být spuštěn do 31. prosince 2012. Vzhledem k ekonomické krizi byl však v dubnu 2011 pozastaven a jedná se o jeho dalším spuštění. Momentálně tedy byl příjem žádostí do programu pozastaven a čeká se na jeho další osud. Bude následovat analýza programu a na základě výsledků bude ministr životního prostředí rozhodovat o dalších krocích tohoto projektu.

Program Zelená úsporám má 3 základní oblasti. Úspora energií na vytápění, kam se řadí celkové zateplování objektů nebo alespoň dílčí zateplení. Výstavba nových domů pasivním energetickým standardem a poslední část je využití obnovitelných zdrojů energií pro vytápění nebo přípravu teplé vody, kam spadají tepelná čerpadla, zdroje na biomasu a solární kolektory.

Cílem programu Zelená úsporám je nejen ušetřit finanční prostředky z kapes jednotlivců, ale hlavně snížení emisí CO2 o 1,1 mil. tun, tedy 1% všech českých emisí, úsporu tepla na vytápění 6,3 PJ, tedy úsporu nákladů domácností na vytápění několik miliard korun ročně, vytvoření nebo udržení 30 tisíc pracovních míst, zlepšení podmínek bydlení pro 250 000 domácností, které dostanou podporu, zvýšení výroby tepla z obnovitelných zdrojů o 3,7 PJ, snížení znečištění prachovými částicemi o 2,2 mil. Kg

Šetření energií

Energie se dají šetřit i jinak. Vhodným výběrem domácích spotřebičů, může každý z nás pomoci projektu Zelená úsporám vlastním přičiněním. Stačí vědět jak vybrat spotřebič, jak jej provozovat a jak jej recyklovat.

Chladničky a mrazničky – pro nízkou spotřebu těchto spotřebičů, hledejte na štítku značku A++ a brzo na trh vejde třída A+++, která bude ještě úspornější. Značka A již dávno zdaleka nestačí. Dále se zaměřujte na objem, nekupujte velký pultový mrazák, když jste v domácnosti pouze dva členové, doporučený objem** na osobu** je** 50 až 70 litrů**. Dalším doporučením je umístění těchto spotřebičů na nejchladnější místo v místnosti, čímž se také sníží spotřeba. Na štítku opět najdete třídu (optimální teplota pro správnou funkci se značkou N = 16 – 32°C).

Vaše lednice by neměla stát u okna a slunečního svitu, přímo u zdi – výparník musí mít prostor a rozhodně ne vedle kamen nebo topení. Posledním krokem je pravidelné odmrazování a udržování vnitřní teploty v lednici stačí +5°C, v mrazničce -18°C. Každé snížení teploty o 2°C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %! Dlouho otevřené dveře také způsobují námrazu, proto mívejte v lednici i mrazničce potraviny uklizené a přehledné, abyste je dlouho nevětrali. Gumové těsnění čas od času zkontrolujte, případně nechte vyměnit. Pokud se chcete staré mrazničky nebo chladničky zbavit, máte možnost ji odvést k prodejci při nákupu nového spotřebiče – ten je ze zákona povinen ji přijmout. Druhou možností je odvést ji do sběrného dvora, kde se postarají o ekologickou likvidaci a tím i Vy posloužíte přírodě.

Pračky a sušičky a myčky nádobí - na energetickém štítku v tomto případě hledejte opět A++ nebo A 20% nejlepší je A 30%. U myčky na nádobí už sledujte AAA = ener. třída A 10%, třída účinku mytí A a třída sušení A . Pro pračku a praní třída A pro odstřeďování C a vyšší. U sušičky, která je energeticky náročnější než-li pračka na štítku hledejte A nebo AA. Dbejte také na spotřebu vody – u pračky do 8 litrů na 1 kg. U myček nádobí maximálně do 12 litrů na cyklus mytí. A takto je to se všemi spotřebiči v domácnosti.

Rekonstrukce pláště střechy

Jaký by měl být postup? Nejprve je třeba zjistit současný stav střechy. Bývá napadena tesařská konstrukce červotočem nebo tesaříkem a zde přichází na řadu otázka, zda ošetřit napadené dřevo nebo se pustit do stavby nového krovu – záleží na stupni napadení dřeva. Dále stavebník s firmou dohodnou práci a učiní se kalkulace nákladů. Náklady se odvíjejí od stavu krovu, od výběru střešní krytiny, klempířských prvků atd.

Díky povětrnostním vlivům je nutné demontáž staré krytiny provádět rychle, mít předem domluven odvoz stavební suti a mít připravené laťování a klempířinu – případně se provádí již zmíněná výměna celého krovu. Provádí se impregnace krovu a následuje nové laťování. Výběr latí zavisí na výběru střešní krytiny také latě musí být ošetřeny impregnací proti škůdcům. Pak již nic nebrání položení nové krytiny, střešních oken, anténních tašek a doplňků, solárních panelů atd.

Jak docílit co nejnižší ceny? Na střeše by člověk šetřit neměl, ale můžete si nechat vypracovat kalkulaci ve dvou variantách, kde se dají zohlednit prvky jako výběr střešní krytiny nebo materiál klempířských součástí, což jistě cenu ovlivní.

Výměna oken

Také výměnou nových oken za staré se vrátí do rodinného rozpočtu nemalé finanční částky. Tyto úspory jsou dlouhodobé. Na šetření se podílí však nejenom výběr samotného okna, ale také odbornost montáže. Je důležité zaměřit se například u plastových oken na počet komor, nároky na údržbu, na kvalitu zasklení, na jejich velikost, na kvalitu montáže.

Nekvalitně namontovaná okna mohou způsobit nejen únik tepla, ale například po dešti Vám bude kolem rámů zatékat voda, v lepším případě voda zateče do spár a promrzá, plesnivý a vzniká tepelný most. V detailu se tedy vrství alespoň 3 materiály. Pěna z polyuretanu samotná není dostačující. Na vnější spáry odborníci doporučují akrylové tmely, na vnitřní spáry jsou to elastické tmely, které jsou schopné dobře přenášet pohyby spáry - silikony, polyuretany nebo jiné hybridní materiály.

Zámková dlažba

Než-li začneme pokládat zámkovou dlažbu, musíme si připravit podloží. Připravíme si výkop, do něj přijde návoz hrubé drti a zhutnění tedy důkladné udusání celé plochy. Tak jak chceme aby konečný povrch vypadal – tedy plocha a sklon dlažby, musíme připravit také tento podklad. Osadíme obrubníky u chodníků chodníkové z druhé strany mohou být třeba záhonové. Potom následuje jemná drť a opětovné udusání nejlépe vibrační deskou nebo válcem a velice jemná vrstva přijde nahoru těsně před samotnou pokládkou zámkové dlažby. Tato vrstva se uhlazuje latí nebo hliníkovou lištou.

Pokládá se jedna dlažba na druhou tak aby do sebe zapadala - tedy se zamykala. Do rohů nebo na oblé kraje se používá zvláště pro tyto účely tvarovaných dílů. Nakonec se spáry mezi dlažbou zasypají jemným pískem – na sucho (proto si pro pokládku vybíráme období kdy neprší) a několikrát se tento posyp opakuje, aby dlažba držela naprosto napevno. Zbylý písek se zamete. Výhodou zámkové dlažby je snadná demontáž a opětovné položení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24290 (topprodukt.cz#1188)


Přidat komentář