Projekty rodinných domů - Semily

Mít vlastní bydlení je vždy lepší investice než dávat peníze za nájmy. Pokud se ale chystáte stavět vlastní dům, tak potřebujete někoho, kdo vám pomůže s realizací a vymyslí stavbu tak, aby byla komfortní, funkční i oku esteticky příjemná.

Pokud nejste vyloženě stavitel, tak pro stavbu vysněného domova šetříte peníze, abyste mohli zaplatit stavební firmu, která vám dané obydlí postaví. Co ale všechno potřebujete?

Jako první se nabízí pozemek, kde bude dům stát. Jestli se nacházíte v městských nebo příměstských částech, tak většinou je daná parcela dražší než následná stavba. I když si spousta lidí při prohlížení nabízených staveb říká, že jsou výhodnější než byty, tak do ceny musí započítat i plochu, která bude podkladem pod dům. Poté potřebujete projekt, aby bylo zřejmé, co se bude stavět. Tento dokument je jednak výsledkem vaší dohody s projektantem, podkladem pro stavební firmu, aby věděla, co má stavět, a také slouží k tomu, abyste mohli získat stavební povolení. Danou složku ale uschovejte, protože se zde nachází rozpis toho, co kde v domě je (rozvody vody, plynu, topení, elektřiny, bezpečnostní zajištění apod.). Projektantské firmy ale nabízí mnohem více. Může se jednat o různé studie, kde vám například vypracují, zda je daná lokalita vhodná pro stavbu domku, zajistí vám dozor na stavbě či jiné činnosti, které jsou spjaty kolem realizace dané nemovitosti.

Projekty domů – Semily

Projekt rodinného domu je z hlediska staveb náročnější, pokud se tedy bavíme o soukromých stavbách a ne komerčních budovách čítajících několik pater a dosahujících velkých rozměrů. Vy, jako vlastník dané nemovitosti, potřebujete zajistit, aby vaše pohodlí bylo nejen útulné, dostupné z hlediska služeb a bezpečné. Musí se zohlednit řada faktorů, které se vztahují i k danému okolí. K tomu slouží právě spolupráce s projektantem, aby se realizoval dům, který bude pro vás komfortní a pro okolí přijatelný. Co může nastat za problémy a co se musí vyřídit?

Předně k problémům. Pokud někde stavíte, tak jestli to není zrovna na odlehlém místě, je potřeba chtě nechtě se ohlížet na požadavky okolí, ať už se to týká úřadů nebo sousedů. Je možné, že v některých lokalitách si nemůžete postavit určitý typ obydlí, který se vám zlíbí. Je sice pravda, že v některých obcích jsou postarší domky, a pak najednou narazíte na moderní stavbu, která bije do očí, ale spousta úřadů tomuto chce právě zamezovat. Pokud úřad rozhodne, že by daná stavba porušovala charakter krajiny, tak nelze tak snadno daný objekt realizovat, protože je to trvalý objekt, u kterého je právo rozhodnout, zda bude součástí koloritu dané lokality.

Složitější případ nastává v případech památkové zóny. Těch dokonce může být několik, záleží na vzdálenosti od památkového místa. To se týká třeba hradů, kdy domy ležící v jejich těsné blízkosti mohou být sice atraktivním místem, ale stavební podmínky nejsou jednoduché. Reality se nacházejí v určité historické zóně, a tak je třeba nemyslitelné, aby domy měly plastová okna (alespoň tedy tak vyhlížející). Určité úlevy lze udělat, protože památkáři nákladnější realizace neproplatí, ale i tak to vyjde dráž než v jiné zóně. Pak je třeba myslet na sousedy. Jestli mají přízemní dům, tak jim před okny těžko postavíte několikapatrovou vilu, i když zase záleží na dané lokalitě. Pak je důležité také zhodnotit daný terén, zda má kapacitu na danou stavbu. Sice můžete stavět až po okraj vašeho pozemku, ale kousek zahrady je vhodný nejen pro to, abyste měli nějakou půdu. Musíte myslet i na situaci, kdy by třeba jen něco upadlo na pozemek vašeho souseda (např. pokud máte hranici domu s hranicí pozemku a upadne vám okap na pozemek souseda, kde někoho zraní, tak nesete odpovědnost vy. Ve všech případech je proto nutné vyprojektovat takovou stavbu, která bude vyhovovat daným podmínkám.

Projekty bytů – Semily

Projekt bytu může být interiérový, ale stejně tak může zasahovat i do roviny exteriéru. To je v případě, kdy si necháváte postavit dům, kde počítáte s bytovými jednotkami, kdy je třeba vyprojektovat pozice bytů (např. orientaci oken na určitou světovou stranu, rozložení dle místností, plochy, projekt bytů s lodžií a bez apod.). Pak se samozřejmě nabízí klasický interiér bytu. V případě množstevní práce, tedy realizace jednoho domu, se dané byty staví většinou ve stejné podobě ty, které jsou nad sebou. Proto zde dochází k tomu, že některé byty mají jinou obytnou plochu, než ty sousední. V interiéru samotném se pak pracuje s rozložením daných pokojů dle daných predispozic (garsonka, 1+kk, 1+1, 2+kk atd.). Čísla samotná udávají pokoje, kk je kuchyňský kout, což je jakoby poloviční místnost (stejně tak se uvádí zvlášť komora) a garsonka má kuchyňskou linku jen někde vsunutou. Projektant vám ale může samozřejmě navrhnout i již zrealizovaný byt. Pokud někde bydlíte pět let a má vám do rodiny přijít miminko, tak lze pře členit některé pokoje, aby měl každý své soukromí. Totéž platí i v případech, kdy máte malé prostory a chtěli byste mít větší komfort pro sebe. Projektanti umí dokonale pracovat s místem. Poradí vám, kdy třeba pomocí vestavěných skříní, zasouvacích dveří nebo strategického členění pokoje získáte více místa.

Architektonické a urbanistické studie – Semily

Nejen podoba domu je důležitá. Pokud máte pozemek, kde není půda tak stabilní, tak je lepší využít jen některého typu staveb. Například dřevostavby jsou pro určitý terén lehčí než betonové domy. Studie vám ale mohou posloužit i jako projekt pro stavební povolení a nemalou částí je i předběžná kalkulizace rozpočtu. Pak se nabízí i studie ohledně dané lokality a místa. Když neznáte dané území, tak si mnohdy neuvědomujete, že je tam třeba více hluku, smogu, zvěře, vyšší rozptylové podmínky apod., než na co jste zvyklí. Je tedy zapotřebí zjistit podmínky v dané lokalitě třeba i před koupí pozemku a v případě vlastnictví vytvořit takový dům, který bude dané faktory eliminovat (zvuková izolace apod.).

Stavební dozor a poradenství – Semily

I když kvalitní stavební firmy nabízejí profesionální práci, ne vždy se musí vše povést. Vy ale nemusíte mít na kontrolu čas a navíc jako laik nebudete všemu rozumět. Proto se nabízí, že projektant dohlédne na realizaci dle plánu a v případě nesrovnalostí bude umět argumentovat své požadavky.

Zkušenosti se vám hodí i v případě poradenství, kdy třeba nebudete mít vyloženě zájem o dlouhodobý dozor, ale budete chtít znát některé souvislosti. Stačí si zajistit „konzultační" hodiny, kdy vám odborník poradí s danou situací. Rozhodně nic nepodceňujte, protože dům má mít dlouhodobou výdrž a jakmile nejsou základy v pořádku, budete stále něco opravovat a bude vás to stát spoustu peněz.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id24341 (topprodukt.cz#1276)


Přidat komentář