Projekty rodinných domů - Třinec a okolí

Než je vůbec možné se pustit do výstavby rodinného domu, ať už svépomocí nebo profesionální firmou, je zapotřebí mít do detailu vypracovaný projekt. U projektu není radno nic podcenit. Obraťte se tak na zkušeného odborníka.

 

Co se týká projektů rodinných domů, tak můžete vybírat mezi tzv. typovými projekty rodinných domů, nebo projekty individuálními.Těžko říci, co je pro Vás lepší a jednodušší. U typových projektů máte ulehčený výběr. Firma, která totiž nabízí vypracování typových projektů, Vám předloží x návrhů, ze kterých si můžete vybrat. Možné však samozřejmě také jsou rozličné úpravy. Vždy záleží na vzájemné domluvě a možnostech. Pokud si vyberete z typových projektů a ony úpravy nebudou razantní, pak Vás i toto řešení vyjde levněji, než v případě vypracování zcela nového projektu. A navíc budete držet Váš vyhotovený projekt za kratší dobu.

Individuální projekt rodinného domu

Ovšem, každý z nás je jedinečnou bytostí a osobností. Z toho i vyplývá, že máme odlišný a specifický vkus. Ne každý tak chce „kopii“. Naopak jsou jedinci, kteří vyhledávají originalitu. Není však také výjimkou, že klienti vyjdou z x typových projektů a nechají si z nich utvořit nový projekt. U jednoho projektu totiž může klienta uchvátit řešení vstupní haly, u druhého celkové dispoziční řešení, u dalšího kompozice vrchního patra. Vypracování zcela individuálního projektu sice trvá déle i stojí více, ale výsledek bude bezpochyby stát „za to“. Jde přeci o Váš nový domov. Vy v něm budete bydlet, nikdo jiný. A podaří-li se Vám společně s** architektem** a následně stavební firmou přenést přání a představu „na papír“ a z papíru do reality, budete se ve Vašem domově cítit skutečně jako doma.

Projekty rodinných domů - Třinec a okolí

Hledáte ve Vašem okolí odborníka, který by Vám vypracoval kvalitní projekt Vašeho nového domova? Jste-li z Třince a okolí, pak Vám můžeme dát tip na paní Věru Targoszovou, kterou najdete na adrese Dvořákova 259, 739 61 Třinec – Staré Město. Specializací paní Targoszové jsou architektonické a projektové práce.

Budete-li mít zájem se s** paní Targoszovou** nezávazně sejít a prodiskutovat Vaše možnosti, pak si stačí domluvit schůzku na telefonním čísle +420 777 141 119. Dotazy nebo poptávku však také můžete směřovat na emailovou adresu targoszovavera@seznam.cz.

Pojďme spolu nyní obrazně nahlédnout „pod ruku“ architekta a projektanta, který se zabývá vypracováním projektové dokumentace.

Faktory, na kterých závisí vypracování projektu domu

Vypracování projektu rodinného domu, je tak trochu možné přirovnat k domečku sestaveného z karet. Jednotlivé karty jsou na sobě závislé. Pokud některá z karet, ať už ze spodního, nebo vrchního patra nesedí tak, jak má, pak se domeček z karet dříve nebo později sesype.

Také projekt rodinného domu tvoří jednotlivé faktory, které společně musí tvořit jeden harmonický celek. Není-li docíleno harmonie, pak bude projekt vykazovat určité nedostatky, disharmonie. Na ty se přijde záhy, a to povětšinou již při samotné stavbě domu. Nekvalitně vypracovaný** projekt** pak vždy představuje problém, minimálně v podobě časového zdržení a samozřejmě nutnosti dořešit vzniklý problém.

Na co je tedy nutné pamatovat, respektive, jaké otázky můžete očekávat od profesionálního architekta, projektanta?

Stavební pozemek

Aby mohl být dům postaven, je zapotřebí nejen projektu, ale také místa, na kterém bude dům postaven. Řeč je o stavebním pozemku. Od stavebního pozemku se odvíjí nejen velikost, ale také tvar domu aj.

Jen těžko byste totiž dostali na stavební pozemek dům, který by ho rozměrově přesahoval. Dalším faktorem u stavebního pozemku, je jeho umístění. I to hraje do určité míry pro celou řadu klientů, nemalou roli. Vhodně zakomponovat dům do okolí, je svým způsobem umění. Není však výjimkou, že klienti nehledí na ráz krajiny, prostředí i styl sousedících domů a „jedou“ si po svém. Ale to se v podstatě dostáváme na začátek, kdy jsme vzpomínali individualitu.

Finanční možnosti

Finance bezpochyby ovlivní nejen velikost, dispoziční řešení, počet pater domu, ale také jeho vnitřní vybavení. Není třeba říkat, že „za více peněz, je více muziky“. V dnešní době málokdo z nás, má na účtu tolik financí pro výstavbu domu. Většina jedinců a rodin však má tu možnost vzít si hypoteční úvěr. Je to sice zadlužení a závazek na roky, ale kdyby tady ta možnost v podobě hypotečního úvěru nebyla, tak plno lidí by bydlelo v garsonkách a malých bytech.

A tak, to co jako z prvních věcí bude zajímat architekta, projektanta, je to, kolik volných financí budete mít k dispozici pro Váš nový dům. Na základě Vámi vyřčené sumy, nebo rozmezí od – do, bude moci architekt začíst s projektováním.

U finančních možností se přeci jenom ještě na chvíli zastavíme. Je dobré totiž pamatovat i na to, že nestačí mít jen potřebné vstupní finance. Je třeba mít i promyšlené a alespoň rámcově propočítané, kolik Vás bude stát roční provoz takového domu (voda, topení, elektrika). Mohlo by se totiž snadno stát, že budete mít vystavený dům, současně budete „vyždímaní“ z peněz a příjmy z výplat Vám bude akorát tak stačit na splácení hypotéky, na potraviny a další běžné spotřební produkty. Bylo by škoda si vzít například půjčku na zaplacení výše uvedených služeb (voda, topení, elektrika).

Požadavky jednotlivých členů rodiny

Máte „vyřešené“ faktory, jako jsou velikost a styl domu. Nyní se podíváme „do domu“. Konkrétně se bude jednat o dispoziční řešení domu, jeho jednotlivých místností. Když se již pustíte do výstavby domu, pak je jistě na místě zvážit tu možnost, aby každý z členů rodiny měl svůj pokoj (ložnici, pracovnu, dětský pokoj), kromě místností, kde se bude rodina společně scházet (kuchyně, jídelna, obývací pokoj). Promyslete také počet koupelen a toalet. Možná, že se Vám to zdá jako zbytečný luxus, či rozmazlenost, nebo vyhazování peněz. Ovšem ten, kdo žije v rodině, která skýtá minimálně dvě dospělé osoby a jedno dítě, Vám řekne něco jiného. Kolikráte je totiž nemožné se o koupelnu, či toaletu nepoprat, a to v inkriminovaných denních dobách, jako je například ráno, nebo večer.

To,** kolik místností** bude umístěno uvnitř domu, pak bude následně rozhodovat, jak budou moci být jednotlivé místnosti „velké“.U dětí je třeba brát v potaz to, že rostou a jejich nároky, s postupujícím věkem, také rostou. My dospělí máme v podstatě celý dům k dispozici. Děti však mají své útočiště právě v dětském pokoji. Dětský pokoj je tak rozdělen na několik sektorů. Sektor, kde spí, kde si hrají a později, kde se učí.

Materiál a vybavení domu

V neposlední řadě očekávejte od architekta, projektanta dotazy týkající se volby materiálu a vnitřního vybavení domu. Nemyslíme tím vybavení, jako je nábytek, doplňky apod. na mysli máme především podlahovou krytinu, dveře a zárubně, okna, obložení v koupelně a kuchyni, zařizovací předměty v koupelně a na toaletě, apod.

Jakmile „má“ od Vás architekt, projektant veškeré potřebné informace, které bude potřebovat pro svoji práci, může začít s** projektováním**. Počítejte s více než jednou konzultační schůzkou nad projektem. Ostatně, k čím více schůzkám dojde, tím jen lépe pro Vás. Díky nim se totiž dojednají veškeré náležitosti, a to do detailů.

Jakmile budete držet v rukou projekt Vašeho budoucího domu, začne fáze vyřízení stavebního povolení. To ostatně budete moci nechat na stavební firmě, kterou oslovíte ve věci výstavby rodinného domu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id25072 (topprodukt.cz#2464)


Přidat komentář